This Week's Schedule
Class 2A | ||||
Region 1 | All | Region | Last Week | This Week |
Washington County | (7-0) | (5-0) | defeated Leroy 35-0 | vs. Southern Choctaw |
Sweet Water | (5-2) | (4-1) | defeated Southern Choctaw 35-14 | at Choctaw County |
Flomaton | (5-2) | (3-2) | defeated Mobile Christian 28-14 | vs. St. Luke's |
Leroy | (4-3) | (3-2) | lost to Washington County 35-0 | at Mobile Christian |
Southern Choctaw | (2-5) | (2-3) | lost to Sweet Water 35-14 | at Washington County |
St. Luke's | (4-3) | (2-3) | defeated Choctaw County 32-0 | at Flomaton |
Mobile Christian | (3-4) | (1-4) | lost to Flomaton 28-14 | vs. Leroy |
Choctaw County | (0-7) | (0-5) | lost to St. Luke's 32-0 | vs. Sweet Water |
Total | (30-26) | |||
Region 2 | All | Region | Last Week | This Week |
G.W. Long | (7-0) | (5-0) | defeated Providence Christian 56-7 | vs. Houston Academy |
Cottonwood | (5-2) | (4-1) | defeated Geneva County 41-12 | at Samson |
Providence Christian | (4-3) | (3-2) | lost to G.W. Long 56-7 | at Geneva County |
Houston Academy | (3-4) | (3-2) | defeated Ariton 20-6 | at G.W. Long |
Geneva County | (4-2) | (3-2) | lost to Cottonwood 41-12 | vs. Providence Christian |
Samson | (2-5) | (2-3) | defeated Houston County 27-6 | vs. Cottonwood |
Houston County | (0-8) | (0-5) | lost to Samson 27-6 | at Ariton |
Ariton | (0-7) | (0-5) | lost to Houston Academy 20-6 | vs. Houston County |
Total | (25-31) | |||
Region 3 | All | Region | Last Week | This Week |
Elba | (7-0) | (5-0) | defeated Luverne 58-40 | at Calhoun |
Goshen | (5-2) | (4-1) | defeated Central Hayneville 21-14 | at Highland Home |
Luverne | (3-5) | (3-2) | lost to Elba 58-40 | vs. Zion Chapel |
New Brockton | (5-2) | (3-2) | defeated Zion Chapel 52-0 | vs. Central Hayneville |
Central Hayneville | (2-4) | (1-4) | lost to Goshen 21-14 | at New Brockton |
Zion Chapel | (1-6) | (1-4) | lost to New Brockton 52-0 | at Luverne |
Calhoun | (0-7) | (0-5) | lost to Highland Home 63-21 | vs. Elba |
Highland Home | (3-4) | (3-2) | defeated Calhoun 63-21 | vs. Goshen |
Total | (26-30) | |||
Region 4 | All | Region | Last Week | This Week |
Pickens County | (5-2) | (4-0) | defeated Holy Spirit 63-6 | vs. Vincent |
Thorsby | (5-2) | (3-1) | defeated Fayetteville 7-3 | does not play |
Vincent | (3-3) | (2-1) | defeated Francis Marion 26-24 | at Pickens County |
R.C. Hatch | (3-3) | (2-1) | did not play | vs. Holy Spirit |
Francis Marion | (2-4) | (1-2) | lost to Vincent 26-24 | vs. Fayetteville |
Fayetteville | (3-4) | (1-3) | lost to Thorsby 7-3 | at Francis Marion |
Holy Spirit | (0-8) | (0-5) | lost to Pickens County 63-6 | at R.C. Hatch |
Total | (21-26) | |||
Region 5 | All | Region | Last Week | This Week |
Ranburne | (7-0) | (5-0) | defeated Horseshoe Bend 41-7 | does not play |
Randolph County | (6-1) | (3-1) | defeated LaFayette 58-13 | at Reeltown |
Reeltown | (6-1) | (3-1) | defeated Woodland 26-8 | vs. Randolph County |
Woodland | (5-2) | (2-2) | lost to Reeltown 26-8 | at Horseshoe Bend |
Horseshoe Bend | (2-5) | (1-3) | lost to Ranburne 41-7 | vs. Woodland |
Lanett | (3-4) | (1-3) | did not play | at LaFayette |
LaFayette | (1-6) | (0-5) | lost to Randolph County 58-13 | vs. Lanett |
Total | (30-19) | |||
Region 6 | All | Region | Last Week | This Week |
Tanner | (6-2) | (5-0) | defeated Southeastern 56-0 | at R.A. Hubbard |
Addison | (5-2) | (3-1) | defeated Sumiton Christian 13-0 | vs. Tarrant |
Tarrant | (2-4) | (2-1) | defeated Falkville 77-35 | at Addison |
Cold Springs | (5-2) | (2-2) | did not play | at Sumiton Christian |
Sumiton Christian | (2-5) | (2-3) | lost to Addison 13-0 | vs. Cold Springs |
Falkville | (3-3) | (0-3) | lost to Tarrant 77-35 | vs. Southeastern |
Southeastern | (2-5) | (0-4) | lost to Tanner 56-0 | at Falkville |
Total | (25-23) | |||
Region 7 | All | Region | Last Week | This Week |
Fyffe | (7-0) | (4-0) | defeated Valley Head 58-8 | at West End Walnut Grove |
Cleveland | (6-1) | (3-1) | defeated Section 41-21 | vs. Ider |
Section | (3-4) | (3-2) | lost to Cleveland 41-21 | at Cedar Bluff |
Ider | (5-2) | (2-2) | defeated Collinsville 30-24 | at Cleveland |
Gaston | (4-3) | (2-2) | defeated West End Walnut Grove 49-20 | at Collinsville |
Collinsville | (3-4) | (1-3) | lost to Ider 30-24 | vs. Gaston |
West End Walnut Grove | (1-6) | (0-5) | lost to Gaston 49-20 | vs. Fyffe |
Total | (29-20) | |||
Region 8 | All | Region | Last Week | This Week |
Red Bay | (7-1) | (5-0) | defeated Hatton 28-21 | does not play |
Sulligent | (3-4) | (3-1) | did not play | vs. Phil Campbell |
Phil Campbell | (4-4) | (3-2) | defeated Cherokee 13-6 | at Sulligent |
Hatton | (4-2) | (2-2) | lost to Red Bay 28-21 | at Tharptown |
Tharptown | (2-5) | (2-2) | defeated Mars Hill 28-0 | vs. Hatton |
Cherokee | (0-7) | (0-4) | lost to Phil Campbell 13-6 | vs. Mars Hill |
Mars Hill | (1-6) | (0-4) | lost to Tharptown 28-0 | at Cherokee |
Total | (21-29) | |||
Great Moments in Alabama High School Football History
Luverne 'Toad' Wise was the first female football player in Alabama and may have been the first in the country. She was a kicker for the Escambia County Blue Devils in 1939-40.
Luverne 'Toad' Wise was the first female football player in Alabama and may have been the first in the country. She was a kicker for the Escambia County Blue Devils in 1939-40.