News

Search Web

Custom Search

Search Site

Custom Search

Boys Track State Championships




Boys Track State playoff Championships.

 Year   Class   Team 
 2015 
2015  6A  
2015  5A  
2015  4A  
2015  3A  
2015  2A  
2015  1A  
 2014 
2014  6A  Hoover
2014  5A  Homewood
2014  4A  UMS-Wright
2014  3A  Piedmont
2014  2A  Mobile Christian
2014  1A  Falkville
 2013 
2013  6A  Auburn
2013  5A  Paul Bryant
2013  4A  UMS-Wright
2013  3A  Piedmont
2013  2A  LaFayette
2013  1A  Falkville
 2012 
2012  6A  Hoover
2012  5A  St. Pauls
2012  4A  UMS-Wright
2012  3A  Greensboro
2012  2A  Tanner
2012  1A  Cedar Bluff
 2011 
2011  AISA  Lee-Scott Academy
2011  6A  Hoover
2011  5A  St. Pauls
2011  4A  UMS-Wright
2011  3A  Greensboro
2011  2A  Lanett
2011  1A  Cedar Bluff
 2010 
2010  AISA  Tuscaloosa Academy
2010  6A  Hoover
2010  5A  St. Pauls
2010  5A  Spanish Fort
2010  4A  UMS-Wright
2010  3A  T.R. Miller
2010  2A  Lanett
2010  1A  Cedar Bluff
 2009 
2009  AISA  Tuscaloosa Academy
2009  6A  Hoover
2009  5A  Spanish Fort
2009  4A  UMS-Wright
2009  3A  T.R. Miller
2009  2A  Mobile Christian
2009  1A  Cedar Bluff
 2008 
2008  AISA  
2008  6A  Vestavia Hills
2008  5A  St. Pauls
2008  4A  Beauregard
2008  3A  Lincoln
2008  2A  Falkville
2008  1A  Cedar Bluff
 2007 
2007  AISA  
2007  6A  Opelika
2007  5A  St. Pauls
2007  4A  Jacksonville
2007  3A  Mobile Christian
2007  2A  Falkville
2007  1A  Cedar Bluff
 2006 
2006  AISA  Mobile Christian
2006  6A  Opelika
2006  5A  St. Pauls
2006  4A  UMS-Wright
2006  3A  T.R. Miller
2006  2A  Altamont
2006  1A  Alabama School Deaf
 2005 
2005  6A  Hoover
2005  5A  Scottsboro
2005  4A  UMS-Wright
2005  3A  T.R. Miller
2005  2A  Randolph County
2005  1A  Courtland
 2004 
2004  6A  Opelika
2004  5A  Scottsboro
2004  4A  UMS-Wright
2004  3A  T.R. Miller
2004  2A  Randolph County
2004  1A  Courtland
 2003 
2003  6A  Opelika
2003  5A  Scottsboro
2003  4A  UMS-Wright
2003  3A  T.R. Miller
2003  2A  Vincent
2003  1A  Hazlewood
 2002 
2002  6A  Tuscaloosa County
2002  5A  Scottsboro
2002  4A  UMS-Wright
2002  3A  Sheffield
2002  2A  Vincent
2002  1A  Hazlewood
 2001 
2001  6A  Grissom
2001  5A  Williamson
2001  4A  Leeds
2001  3A  Lincoln
2001  2A  St. Jude
2001  1A  Hazlewood
 2000 
2000  6A  Opelika
2000  5A  Blount
2000  4A  Leeds
2000  3A  UMS-Wright
2000  2A  Hazlewood
2000  1A  Courtland
 1999 
1999  6A  Opelika
1999  5A  Blount
1999  4A  Madison County
1999  3A  UMS-Wright
1999  2A  Hazlewood
1999  1A  St. Jude
 1998 
1998  6A  Opelika
1998  5A  Blount
1998  4A  Leeds
1998  3A  UMS-Wright
1998  2A  Hazlewood
1998  1A  St. Jude
 1997 
1997  6A  Central Tuscaloosa
1997  5A  Blount
1997  4A  Madison County
1997  3A  UMS-Wright
1997  2A  Rogers
1997  1A  St. Jude
 1996 
1996  AISA  Mobile Christian
1996  6A  Central Tuscaloosa
1996  5A  Williamson
1996  4A  Leeds
1996  3A  St. Pauls
1996  2A  Hazlewood
1996  1A  Courtland
 1995 
1995  6A  Central Tuscaloosa
1995  5A  Williamson
1995  4A  Leeds
1995  3A  St. Pauls
1995  2A  Oneonta
1995  1A  Courtland
 1994 
1994  6A  Jeff Davis
1994  5A  Smiths Station
1994  4A  Leeds
1994  3A  St. Pauls
1994  2A  Hazlewood
1994  1A  Courtland
 1993 
1993  6A  Central Phenix City
1993  5A  Williamson
1993  4A  Leeds
1993  3A  St. Pauls
1993  2A  Hazlewood
1993  1A  Montgomery County
 1992 
1992  6A  Theodore
1992  5A  Blount
1992  4A  T.R. Miller
1992  3A  St. Pauls
1992  2A  Hazlewood
1992  1A  Alabama School Deaf
 1991 
1991  6A  Murphy
1991  5A  Blount
1991  4A  T.R. Miller
1991  3A  UMS-Wright
1991  2A  Hazlewood
1991  1A  Courtland
 1990 
1990  6A  Murphy
1990  5A  Blount
1990  4A  UMS-Wright
1990  3A  Elmore County
1990  2A  Hazlewood
1990  1A  Courtland
 1989 
1989  6A  Gardendale
1989  5A  Blount
1989  4A  Geneva
1989  3A  Cherokee
1989  3A  St. Pauls
1989  2A  Hazlewood
1989  1A  Billingsley
 1988 
1988  6A  Murphy
1988  5A  Williamson
1988  3A/4A  Geneva
1988  1A/2A  J.F. Shields
 1987 
1987  6A  Davidson
1987  5A  Williamson
1987  3A/4A  Geneva
1987  1A/2A  Randolph
 1986 
1986  6A  Davidson
1986  5A  Monroe County
1986  3A/4A  Vincent
1986  1A/2A  Hazlewood
 1985 
1985  6A  Davidson
1985  5A  Grand Bay
1985  3A/4A  St. Pauls
1985  1A/2A  Hazlewood
 1984 
1984  4A  Davidson
1984  3A  Gardendale
1984  2A  St. Pauls
1984  1A  Coffeeville
 1983 
1983  4A  Central Tuscaloosa
1983  3A  UMS-Wright
1983  2A  St. Pauls
1983  1A  Coffeeville
 1982 
1982  4A  Davidson
1982  3A  UMS-Wright
1982  2A  Calhoun
1982  1A  Coffeeville
 1981 
1981  4A  Davidson
1981  3A  UMS-Wright
1981  2A  Calhoun
1981  1A  Coffeeville
 1980 
1980  4A  Lee Montgomery
1980  3A  McAdory
1980  2A  Calhoun
1980  1A  Coffeeville
 1979 
1979  4A  Lee Montgomery
1979  3A  Gardendale
1979  2A  Calhoun
1979  1A  Coffeeville
 1978 
1978  4A  Lee Montgomery
1978  3A  Cherokee County
1978  1A/2A  D.C. Wolfe
 1977 
1977  4A  Jeff Davis
1977  3A  Athens
1977  1A/2A  Elmore County
 1976 
1976  4A  Davidson
1976  3A  Athens
1976  1A/2A  Clements
 1975 
1975  4A  Parker
1975  3A  Athens
1975  1A/2A  Calhoun
 1974 
1974  4A  Murphy
1974  3A  John Carroll
1974  1A/2A  Cherokee
 1973 
1973  4A  Jeff Davis
1973  3A  Athens
1973  1A/2A  Ashville
 1972 
1972  4A  Murphy
1972  3A  Cobb Avenue
1972  1A/2A  Ashville
 1971 
1971  AISA  Monroe Academy
1971  4A  Lee Montgomery
1971  3A  Auburn
1971  1A/2A  Ashville
 1970 
1970  4A  Lee Montgomery
1970  3A  Auburn
1970  1A/2A  East Highland
 1969 
1969  4A  Carver Birmingham
1969  3A  Auburn
1969  1A/2A  East Highland
 1968 
1968  4A  Lee Montgomery
1968  3A  Auburn
1968  1A/2A  Birmingham University School
 1967 
1967  4A  Sidney Lanier
1967  3A  Auburn
1967  1A/2A  Birmingham University School
 1966 
1966  4A  Shades Valley
1966  3A  Auburn
1966  1A/2A  Birmingham University School
 1965 
1965  4A  Sidney Lanier
1965  3A  Auburn
1965  1A/2A  Birmingham University School
 1964 
1964  AA  Sidney Lanier
1964  A  Deshler
 1963 
1963  AA  Murphy
1963  A  Sylacauga
 1962 
1962  AA  Murphy
1962  A  Deshler
 1961 
1961  AA  Lee Montgomery
1961  A  Sylacauga
 1960 
1960  AA  Murphy
1960  A  Sylacauga
 1959 
1959  AA  Murphy
1959  A  Tallassee
 1958 
1958  AA  Gadsden
1958  AA  Murphy
1958  A  Russellville
 1957 
1957  AA  Tuscaloosa
1957  A  Enterprise
 1956 
1956  AA  Sidney Lanier
1956  A  Fairfield
 1955 
1955  AA  Tuscaloosa
1955  A  Andalusia
 1954 
1954  AA  Sidney Lanier
1954  A  McAdory
1954  A  Andalusia
 1953 
1953  AA  Dothan
1953  A  Hazlewood
 1952 
1952  AA  Ramsay
1952  A  Andalusia
 1951 
1951    Ramsay
 1950 
1950    Sidney Lanier
1950    Bessemer
 1949 
1949    Ramsay
1949    Bessemer
 1948 
1948    Sidney Lanier
1948    Phillips Birmingham
 1947 
1947    West End Birmingham
 1946 
1946    Woodlawn
 1945 
1945    Woodlawn
 1944 
1944    Woodlawn
 1943 
1943    Phillips Birmingham
 1942 
1942    Phillips Birmingham
 1941 
1941    Ramsay
 1940 
1940    Ramsay
 1939 
1939    Ramsay
 1938 
1938    Ramsay
 1937 
1937    Ramsay
 1936 
1936    West End Birmingham
 1935 
1935    West End Birmingham
 1934 
1934    West End Birmingham
 1933 
1933    Tuscaloosa
 1932 
1932    Woodlawn
 1931 
1931    Ensley
 1930 
1930    Phillips Birmingham
 1929 
1929    Phillips Birmingham
 1928 
1928    Bessemer
 1927 
1927    Phillips Birmingham
1927    Bessemer
 1926 
1926    Snead Seminary
 1925 
1925    Snead Seminary
1925    Bessemer




Great Moments in Alabama High School Football History

Brantley won an amazing 62 consecutive region games between 2002-2010.