News

    AHSFHS.org strives to provide the most accurate information possible. If you can assist in completing missing information, join us in the forums or email dparker@ahsfhs.org.

Championships


Search Site


Fast Pitch Softball Championship Series Results



Winners of the annual Alabama High School Athletic Association and the A.I.S.A. Girl's Fast Pitch Softball Tournament.  The coach, season record and championship game results are included.


 2017 
1A ()    
2A ()    
3A ()    
4A ()    
5A ()    
6A ()    
7A ()    
AISA-A ()    
AISA-AA ()    
AISA-AAA ()    

 2016 
1A Brantley Cindy Hawthorne (38-10)  4-1, 5-1  Billingsley
2A Sumiton Christian Jessica Aderholt (56-10)  9-3  Ider
3A Hale County Lori Wyat (40-10-1)  6-2  Pisgah
4A Curry Phillip Smith (47-2)  5-0  LAMP
5A Springville Chris Williams (41-12-1)  6-3, 6-2  Helena
6A Chelsea Heather Lee (31-12)  3-1  Oxford
7A Sparkman Dale Palmer (50-16-1)  9-2  Spain Park
AISA-A Patrician Academy ()  9-5  Cornerstone Christian
AISA-AA Macon East Academy Glynn Lott ()  1-0  Pickens Academy
AISA-AAA Glenwood School Dusty Perdue ()  7-2  Autauga Academy

 2015 
1A Brantley Cindy Hawthorne (33-10)  10-0  Isabella
2A Sumiton Christian Jessica Aderholt (48-11)  8-7  Ider
3A Hale County Lori Wyatt (34-10)  9-3  Pisgah
4A Curry Phillip Smith (44-6)  2-1  Northside
5A Springville Chris Williams (40-13)  2-0  Hayden
6A Wetumpka Randy Belyeu (42-8-1)  5-4  Southside Gadsden
7A Baker Tony Scarbrough (47-6-1)  12-1  Sparkman
AISA-A Lakeside J. Grant (21-12)  3-2  Lowndes Academy
AISA-AA Macon-East Academy Glynn Lott ()  6-2  Wilcox Academy
AISA-AAA Glenwood School Dusty Perdue ()  12-0  Autauga Academy

 2014 
1A Brantley Cindy Hawthorne (41-10)  4-0  Lynn
2A Hale County Lori Wyatt (43-14)  8-0  Zion Chapel
3A Winfield Zach Nix (35-9)  11-4  Pisgah
4A Alexandria Brian Hess (34-16)  5-4  Alabama Christian
5A Hartselle Christy Ferguson (48-14-1)  3-1  Moody
6A Sparkman Dale Palmer (63-4-2)  6-5  Hillcrest Tuscaloosa
AISA-A Edgewood Academy Britt Wilkerson ()    
AISA-AA Lowndes Academy Matt Marshall ()    
AISA-AAA Macon-East Academy Glynn Lott ()    Marengo Academy

 2013 
1A Parrish Chris Harris (40-10)  7-3  Kinston
2A Hatton John Smith (46-10)  6-3  Mobile Christian
3A Pisgah Billy Duncan (46-7-2)  9-0  Winfield
4A Haleyville Kelly Rushing (45-13)  3-0  Alabama Christian
5A Hayden John Simmons (47-6-1)  1-0  Scottsboro
6A Sparkman Dale Palmer (52-8)  9-1  Pelham
AISA-A Marengo Academy Danny Stenz ()    
AISA-AA Lowndes Academy Matt Marshall ()    
AISA-AAA Macon-East Academy Glynn Lott (27-3)    

 2012 
1A Ragland Jonathan Nix (34-10)  3-2  Pleasant Home
2A Hatton John Smith (42-10-2)  9-5  Sumiton Christian
3A Saks Mike Tucker (39-15)  3-0  Pisgah
4A Haleyville Kelly Rushing ()  5-0  Cherokee County
5A Chelsea Russell McCartey (41-11)  11-1  Mortimer Jordan
6A Sparkman Dale Palmer (64-7-1)  5-4  Vestavia Hills
AISA-A Cornerstone Christian Mark Armstrong ()    Coosa Valley Academy
AISA-AA Marengo Academy Danny Stenz ()    Pickens Academy
AISA-AAA Macon-East Academy Glynn Lott (52-8)  11-0  Glenwood School

 2011 
1A Ragland Jonathan Nix (28-6)  6-3  South Lamar
2A Hatton John Smith (42-15)  6-3  Lexington
3A Pisgah Billy Duncan (44-13-1)  16-2  Geneva
4A Dallas County Willie Moore (38-5)  5-3  Cherokee County
5A Mortimer Jordan Laura Rickman (33-7)  8-1  Moody
6A Dothan Patricia Ball (59-7-1)  8-2  Hoover
AISA-A Cornerstone Christian Mark Armstrong ()    
AISA-AA Marengo Academy Danny Stenz ()    
AISA-AAA Glenwood School Dusty Perdue (41-8-2)    Kingwood Christian

 2010 
1A Ragland (38-9)  3-0  Lynn
2A Hatton John Smith (37-12-3)  2-0  Ider
3A Sumiton Christian Jessica Aderholt (54-11)  4-0  Dadeville
4A Ardmore Mark Thomas (51-18-1)  5-4  Alabama Christian
5A Athens Kelly Hendrix (44-17)  2-1  Mortimer Jordan
6A Hueytown Lissa Walker (56-14)  9-0  Dothan
AISA-A Cornerstone Christian Mark Armstrong ()    
AISA-AA Marengo Academy Todd Mathis ()    
AISA-AAA Glenwood School Dusty Perdue ()  5-4  

 2009 
1A Speake Doyle Hensley (38-6)  1-0  South Lamar
2A Ider David Hughes (39-5)  4-2  Oakman
3A West Morgan Keith Harris (42-11-3)  2-0  Straughn
4A Alabama Christian Roger Goodman (41-17)  7-2  Corner
5A Mortimer Jordan Laura Rickman (50-2)  11-4  Cullman
6A Sparkman Dale Palmer (53-9)  3-0  Satsuma
AISA-AA Lakeside J. Grant ()    
AISA-AAA Glenwood School Dusty Perdue ()    

 2008 
1A Athens Bible Toney Vining (31-18)  3-0  Millry
2A Ider David Hughes (48-5)  8-0  Samson
3A Pisgah Billy Duncan (43-12)  7-0  Straughn
4A St. James Karl Smeltzer (35-4)  6-0  Ardmore
5A Mortimer Jordan Laura Rickman (50-4)  11-3  Hartselle
6A Hueytown Lissa Walker (61-5-2)  5-1  Daphne
AISA-A Cornerstone Christian Mark Armstrong ()    
AISA-AA ()    
AISA-AAA Glenwood School Dusty Perdue ()    

 2007 
1A Kinston Janie Wiggins (38-10)  6-4  Pleasant Home
2A Oakman Chris Cummings (41-9)  8-5  J.B. Pennington
3A Leeds Jeff Thomas (47-16)  4-2  Mobile Christian
4A Alabama Christian Chris Goodman (40-15)  3-2  St. James
5A Gulf Shores Karen Collins (43-22-1)  3-2  Springville
6A Baker Tony Scarbrough (79-7-2)  5-1  Sparkman
AISA-A Cornerstone Christian Mark Armstrong (26-0)  14-0  South Choctaw Academy
AISA-AA Lowndes Academy (34-14)  5-1  Lakeside
AISA-AAA Tuscaloosa Academy Billy White (41-7)  9-2  Edgewood Academy

 2006 
1A Waterloo Michael Stamps (41-11-1)  9-2  Athens Bible
2A Ider David Hughes (51-15)  3-0  Sylvania
3A Alabama Christian Denise Ainsworth ()  2-1  Dadeville
4A St. James Karl Smeltzer (33-9)  3-1  Gulf Shores
5A Hueytown Lissa Walker (45-13)  5-0  Mortimer Jordan
6A Sparkman Dale Palmer (60-9)  4-3  Vestavia Hills
AISA-A Lowndes Academy Matt Marshall (33-9)  9-1  Lakeside
AISA-AA Tuscaloosa Academy (29-8)  5-4  Patrician Academy
AISA-AAA Mobile Christian Ricky Butts (29-6)  6-0  Edgewood Academy

 2005 
1A Waterloo Michael Stamps (45-9)  8-0  Athens Bible
2A Flomaton Jacqi Hammond (43-8)  4-3  Tanner
3A Pisgah Billy Duncan (35-11)  8-5  Alabama Christian
4A St. James Karl Smeltzer (38-7)  2-1  Bibb County
5A Hueytown Lissa Walker (45-14)  1-0  Buckhorn
6A Baker Tony Scarbrough (78-3)  5-2  Vestavia Hills
AISA-A Lakeside J. Grant ()  4-3  Lowndes Academy
AISA-AA Tuscaloosa Academy Billy White ()  4-3  South Choctaw Academy
AISA-AAA Mobile Christian Ricky Butts (31-9)  5-2  Edgewood Academy

 2004 
1A Ragland Donna Sunnycalb (30-14)  2-0  American Christian
2A Pisgah Billy Duncan (40-15)  12-1  Ider
3A Alabama Christian Denise Ainsworth ()  5-3  Dadeville
4A Alexandria Brian Hess (52-14)    Gulf Shores
5A Buckhorn Russell Tate (42-15)  6-2  Wetumpka
6A Hoover Jim Brown (50-17)  3-2  Clay-Chalkville
AISA-A Ashford Academy ()  10-0  Jackson Academy
AISA-AA Edgewood Academy ()    
AISA-AAA Faith Academy Woodie Head (37-3-1)  1-0  Mobile Christian

 2003 
1A Waterloo Michael Stamps (34-7)  7-0  Pleasant Home
2A Pisgah Billy Duncan (42-6)  3-1  Tanner
3A Alabama Christian Denise Ainsworth (33-14-2)  5-0  Springville
4A Demopolis Wayne Harris (31-11)  2-1  Bibb County
5A Hartselle Shane Alexander (45-17)  4-1  Gardendale
6A Baker Tony Scarbrough (62-7)  5-0  Grissom
AISA-A Shelby Academy ()  6-5  Ashford Academy
AISA-AA Edgewood Academy Brian Pittman (45-1)    Taylor Road Academy
AISA-AAA Faith Academy Woodie Head (31-9)    Macon-East Academy

 2002 
1A Athens Bible Guinn Laxson (43-10)  4-3  Waterloo
2A Pisgah Billy Duncan (60-5)  4-0  Ider
3A Alabama Christian Denise Ainsworth (34-12)  1-0  Madison Academy
4A Trinity Elizabeth Uhlman (27-9)  1-0  St. James
5A Hartselle Garry Pressley (50-7)  1-0  Robertsdale
6A Hoover Jim Brown (53-10)  5-0  Thompson
AISA-A ()    
AISA-AA Edgewood Academy ()    
AISA-AAA Macon-East Academy ()  10-4  Faith Academy

 2001 
2A/1A Pisgah Billy Duncan (58-10)  1-0  Ider
3A Madison Academy Crystal Watson (35-13)  7-0  Alabama Christian
4A St. James Karl Smeltzer (29-18)  5-1  Brooks
5A Oak Mountain Danny Dubose (45-14)  7-4  Hartselle
6A Hoover Jim Brown (60-6)  2-1  Huntsville
AISA-A Shelby Academy Whitney Wilson (14-5)  4-3  Escambia Academy
AISA-AA Edgewood Academy ()  7-1  Victory Christian
AISA-AAA Macon-East Academy ()  8-3  Mobile Christian

 2000 
2A/1A Madison Academy Crystal Watson (35-9)  5-1  Alabama Christian
4A/3A Brooks Amy Tidwell (34-18)  15-5  Pisgah
5A Hartselle Garry Pressley (48-11)  3-2  Mortimer Jordan
6A Grissom Paul Parvin (55-14)  2-1  Thompson

 1999 
3A/1A Alabama Christian Denise Ainsworth (40-10)  5-0  Madison Academy
5A/4A Mortimer Jordan Rebecca Recke (37-11)  7-3  Hartselle
6A Thompson Melissa Youngblood (51-11)  5-2  Grissom
AISA-AA Patrician Academy ()    

 1998 
3A/1A Alabama Christian Denise Ainsworth ()  3-1  St. James
5A/4A Thompson Melissa Youngblood (40-16)    Mortimer Jordan
6A Hoover Jim Brown (61-9)  8-4  Hartselle

 1997 
3A/1A Trinity Ceil Ann Cooper (25-9)  7-1  East Limestone
5A/4A Robertsdale Mark Brooks (32-6)  5-0  McAdory
6A Hoover Jim Brown (63-1)  2-0  Austin

 1996 
4A/1A St. James Lisa Bridgman (27-11)  6-5  Pleasant Grove
6A/5A Robertsdale Jack Byerley (34-3)  4-1  Hoover

 1995 
Robertsdale Jack Byerley (49-5)  2-1  Vestavia Hills

Great Moments in Alabama High School Sports History

The fewest points scored in a tournament game is five by Mortimer Jordan in their 17-5 loss to Goodwater in the first round of 1932.