News

    AHSFHS.org strives to provide the most accurate information possible. If you can assist in completing missing information, join us in the forums or email dparker@ahsfhs.org.

Championships


Search Site


Boys Cross Country Championship Results



Alabama High School Athletic Association and the A.I.S.A. Boys Cross Country Championship Teams.  The coach, opponent and season record are included where applicable.


 2017 
1A/2A ()    
3A ()    
4A ()    
5A ()    
6A ()    
7A ()    

 2016 
1A/2A St. Bernard William Calvert ()    Cold Springs
3A American Christian Charles Tiller ()    Pleasant Valley
4A LAMP Christopher Colvin ()    Randolph
5A Scottsboro Benjamin Robinson ()    St. John Paul II
6A Homewood Lars Porter ()    Cullman
7A Auburn Dan Norton ()    Mountain Brook

 2015 
1A/2A Cold Springs Claborn Campbell ()    St. Bernard
3A American Christian Charles Tiller ()    Montgomery Academy
4A Trinity Monica Lott ()    LAMP
5A Lawrence County Stanley Johnson ()    St. John Paul II
6A Homewood Lars Porter ()    Opelika
7A Auburn Dan Norton ()    Mountain Brook

 2014 
1A/2A Cold Springs Claborn Campbell ()    Westminster Christian
3A Montgomery Academy Michael Floyd ()    Cottage Hill Christian
4A Northside Sue Robertson ()    LAMP
5A Lawrence County Stanley Johnson ()    Randolph
6A Homewood Lars Porter ()    Opelika
7A Auburn Dan Norton ()    Hoover

 2013 
1A/2A Montgomery Academy Michael Floyd ()    Cold Springs
3A Westminster Christian Justin Huston ()    Cottage Hill Christian
4A Randolph James Terwilliger ()    LAMP
5A Homewood Lars Porter ()    Scottsboro
6A Auburn Dan Norton ()    Vestavia Hills

 2012 
1A/2A Hatton Brandon Barringer ()    St. Bernard
3A Catholic Montgomery John Terino ()    Westminster Christian
4A Randolph James Terwilliger ()    LAMP
5A Homewood Lars Porter ()    Lawrence County
6A Vestavia Hills Brett Huber ()    Mountain Brook

 2011 
1A/2A Cottage Hill Christian Joe Swagart ()    Hatton
3A Randolph James Terwilliger ()    Catholic Montgomery
4A UMS-Wright Pat Galle ()    St. John Paul II
5A Scottsboro John Esslinger ()    Lawrence County
6A Mountain Brook Greg Echols ()    Hewitt-Trussville

 2010 
1A/2A Hatton Brandon Barringer ()    Cottage Hill Christian
3A Randolph James Terwilliger ()    Catholic Montgomery
4A UMS-Wright Pat Galle ()    Haleyville
5A Scottsboro John Esslinger ()    St. Pauls
6A Mountain Brook Greg Echols ()    Hewitt-Trussville

 2009 
1A/2A Hatton Brandon Barringer ()    Cold Springs
3A Randolph James Terwilliger ()    Montgomery Academy
4A UMS-Wright Pat Galle ()    Lawrence County
5A Spanish Fort ()    Scottsboro
6A Mountain Brook Greg Echols ()    Hoover

 2008 
1A/2A Hatton Brandon Barringer ()    Athens Bible
3A Randolph James Terwilliger ()    Montgomery Academy
4A UMS-Wright Pat Galle ()    Lawrence County
5A Scottsboro John Esslinger ()    Briarwood
6A Mountain Brook Greg Echols ()    Hoover

 2007 
1A/2A Bayside Academy ()    
3A/4A Randolph ()    Lawrence County
5A St. Pauls Jim Tate ()    UMS-Wright
6A Hoover Devon Hind ()    Vestavia Hills

 2006 
1A/2A Shades Mountain Christian ()    Cold Springs
3A/4A Randolph ()    Lawrence County
5A St. Pauls Jim Tate ()    Cullman
6A Mountain Brook Greg Echols ()    Smiths Station

 2005 
1A/2A Shades Mountain Christian ()    Spanish Fort
3A/4A Randolph ()    Lawrence County
5A St. Pauls Jim Tate ()    Cullman
6A Hoover Devon Hind ()    Smiths Station

 2004 
1A/2A Shades Mountain Christian ()    Hatton
3A/4A Lawrence County ()    Montgomery Academy
5A Scottsboro John Esslinger ()    St. Pauls
6A Hoover Devon Hind ()    Smiths Station

 2003 
1A/2A Hatton ()    Altamont
3A/4A Lawrence County ()    Montgomery Academy
5A Scottsboro John Esslinger ()    Cullman
6A Mountain Brook Greg Echols ()    Hoover

 2002 
1A/3A Montgomery Academy ()    Altamont
4A/5A Scottsboro John Esslinger ()    Cullman
6A Hoover Mary Birdwell ()    McGill-Toolen

 2001 
1A/3A Altamont Jim Palmer ()    Hatton
4A/5A Oak Mountain ()    Briarwood
6A Hoover Mary Birdwell ()    McGill-Toolen

 2000 
1A/3A Altamont Jim Palmer ()    Mars Hill
4A/5A Briarwood Sandy Evers ()    Scottsboro
6A Hoover Mary Birdwell ()    Grissom

 1999 
1A/3A Briarwood Sandy Evers ()    UMS-Wright
4A/5A Scottsboro John Esslinger ()    Lawrence County
6A Hoover Mary Birdwell ()    Vestavia Hills

 1998 
1A/2A Altamont Jim Palmer ()    Randolph
3A/4A Briarwood Sandy Evers ()    Hamilton
5A Scottsboro John Esslinger ()    John Carroll
6A Murphy ()    Smiths Station

 1997 
1A/2A Altamont Jim Palmer ()    Athens Bible
3A/4A UMS-Wright Pat Galle ()    St. Pauls
5A Smiths Station ()    Scottsboro
6A Hoover Mary Birdwell ()    Huntsville

 1996 
1A/2A Athens Bible ()    Shades Mountain Christian
3A/4A Lawrence County ()    UMS-Wright
5A Smiths Station ()    Scottsboro
6A Mountain Brook Greg Echols ()    Baker

 1995 
1A/2A Shades Mountain Christian Bill Wilder ()    Randolph
3A/4A Lawrence County ()    Briarwood
5A Smiths Station ()    Scottsboro
6A Mountain Brook Greg Echols ()    McGill-Toolen

 1994 
1A/2A Shades Mountain Christian Bill Wilder ()    Mars Hill
3A/4A St. Pauls Jim Tate ()    Lawrence County
5A Scottsboro John Esslinger ()    Smiths Station
6A Mountain Brook Greg Echols ()    McGill-Toolen

 1993 
1A/4A Lawrence County ()    
5A Smiths Station ()    
6A Mountain Brook John Jarmon ()    

 1992 
1A/4A Lawrence County ()    
5A Scottsboro John Esslinger ()    
6A Berry Birmingham Mary Birdwell ()    Mountain Brook

 1991 
1A/4A St. Pauls Jim Tate ()    
5A Hamilton Ronnie Roberts ()    
6A Scottsboro John Esslinger ()    

 1990 
1A/4A St. Pauls Jim Tate ()    
5A Hamilton ()    
6A McGill Angelo Harris ()    

 1989 
1A/5A Hamilton Don Knight ()    
6A Decatur ()    

 1988 
1A/5A Hamilton ()    
6A Decatur ()    

 1987 
1A/5A Hamilton ()    
6A Vestavia Hills ()    

 1986 
1A/3A St. Pauls Jim Tate ()    
4A/5A Haleyville ()    
6A Mountain Brook John Jarmon ()    

 1985 
1A/3A St. Pauls Jim Tate ()    
4A/5A Haleyville ()    
6A Huntsville Ralph Ferguson ()    

 1984 
1A/3A St. Pauls Jim Tate ()    
4A/5A Haleyville ()    
6A Huntsville Ralph Ferguson ()    

 1983 
1A/2A Vincent ()    
3A Haleyville ()    
4A Huntsville Ralph Ferguson ()    

 1982 
1A/2A Randolph Jim Palmer ()    
3A Gardendale Tom Jennings ()    
4A Berry Birmingham Ed Palmer ()    

 1981 
1A/2A Calhoun Joseph Bedgood ()    
3A Brooks Wayne Bailey ()    
4A Berry Birmingham Ed Palmer ()    

 1980 
1A/2A Athens Bible William Murrell ()    
3A UMS-Wright Pat Galle ()    
4A Auburn Tim McDonough ()    

 1979 
1A/2A Athens Bible William Murrell ()    
3A Gardendale Tom Jennings ()    
4A Auburn Tim McDonough ()    

 1978 
1A/2A Athens Bible William Murrell ()    
3A Gardendale Tom Jennings ()    
4A Mountain Brook John Jarmon ()    

 1977 
1A/2A Athens Bible William Murrell ()    
3A Gardendale Tom Jennings ()    
4A Huntsville ()    

 1976 
1A/2A D.A.R. ()    
3A Gardendale Tom Jennings ()    
4A McGill Angelo Harris ()    

 1975 
1A/2A Oneonta ()    
3A UMS-Wright Pat Galle ()    
4A McGill Angelo Harris ()    

 1974 
1A/3A Haleyville ()    
4A Mountain Brook John Jarmon ()    

 1973 
1A/3A Cullman ()    
4A Berry Birmingham ()    

 1972 
1A/3A Cullman ()    
4A Grissom ()    

 1971 
1A/3A UMS-Wright ()    
4A Murphy ()    
4A Berry Birmingham ()    

 1970 
1A/3A Auburn ()    
4A Berry Birmingham ()    

 1969 
1A/3A Auburn ()    
4A Bradshaw ()    

 1968 
1A/3A Auburn ()    
4A Berry Birmingham ()    

 1967 
1A/3A Auburn ()    
4A Lee Montgomery ()    

 1966 
Ramsay ()    

 1965 
Sidney Lanier ()    

 1964 
A Birmingham University ()    
AA Murphy ()    

 1963 
A Birmingham University ()    
AA McGill ()    

 1962 
Murphy ()    

 1961 
Murphy ()    

 1960 
Murphy ()    

 1959 
Tuscaloosa County ()    

 1958 
Murphy ()    

 1957 
Murphy ()    

 1956 
Murphy ()    

Great Moments in Alabama High School Sports History

The only forfeit in tournament play was in 1999 when Courtland forfeited their win over Madison Academy in the Class 1A finals.