News

    AHSFHS.org strives to provide the most accurate information possible. If you can assist in completing missing information, join us in the forums or email dparker@ahsfhs.org.

Championships


Search Site


Boys Track Championship Results



Alabama High School Athletic Association and the A.I.S.A. Boys Track Championship Teams.  The coach, opponent and season record are included where applicable.


 2017 
1A Westminster Oak Mountain Dale Carrell ()    Marion County
2A Cold Springs Blaise Cairie ()    St. Bernard
3A American Christian Charles Tiller ()    Weaver
4A Greensboro ()    Winfield
5A Scottsboro ()    St. Pauls
6A Opelika Jimmy Johnson ()    Homewood
7A Hoover Devin Hind ()    Mountain Brook
AISA Escambia Academy ()    Lee-Scott Academy

 2016 
1A St. Bernard Steven Calvert ()    Marion County
2A Cold Springs Claborn Campbell ()    Falkville
3A Winfield Steve Reaves ()    Montgomery Academy
4A UMS-Wright Pat Galle ()    Dadeville
5A St. Pauls Jim Tate ()    Ramsay
6A Opelika Jimmy Johnson ()    Homewood
7A Auburn Dan Norton ()    Hoover
AISA Escambia Academy David Walker ()    Lee-Scott Academy

 2015 
1A Marion County Susan Seals ()    Westminster Oak Mountain
2A Falkville Jace Wilemon ()    Cold Springs
3A Winfield Steve Reaves ()    Montgomery Academy
4A UMS-Wright Pat Galle ()    Wilson
5A St. Pauls Jim Tate ()    St. Clair County
6A Opelika Jimmy Johnson ()    Homewood
7A Hoover Devon Hind ()    Auburn
AISA Escambia Academy David Walker ()    Lee-Scott Academy

 2014 
1A Falkville Keith Wilemon ()    Westminster Oak Mountain
2A Mobile Christian Tim Herrington ()    Lanett
3A Piedmont Mark Mitchell ()    Trinity
4A UMS-Wright Pat Galle ()    Oneonta
5A Homewood Thomas Esslinger ()    Paul Bryant
6A Hoover Devon Hind ()    Auburn
AISA Lee-Scott Academy ()    Escambia Academy

 2013 
1A Falkville Keith Wilemon ()    Westminster Oak Mountain
2A LaFayette Don Turner ()    Montgomery Academy
3A Piedmont Mark Mitchell ()    T.R. Miller
4A UMS-Wright Pat Galle ()    Alabama Christian
5A Paul Bryant Timothy Martin ()    Homewood
6A Auburn Daniel Norton ()    Mountain Brook
AISA Lee-Scott Academy ()    Tuscaloosa Academy

 2012 
1A Cedar Bluff Mark Mitchell ()    Addison
2A Tanner Thomas Harris ()    LaFayette
3A Greensboro Xavian Evans ()    Catholic Montgomery
4A UMS-Wright Pat Galle ()    Beauregard
5A St. Pauls Jim Tate ()    Central Tuscaloosa
6A Hoover Devon Hind ()    Spain Park
AISA Tuscaloosa Academy ()    Lee-Scott Academy

 2011 
1A Cedar Bluff Mark Mitchell ()    Westminster Christian
2A Lanett ()    LaFayette
3A Greensboro Xavian Evans ()    Winfield
4A UMS-Wright Pat Galle ()    Beauregard
5A St. Pauls Jim Tate ()    Sylacauga
6A Hoover Devon Hind ()    Smiths Station
AISA Lee-Scott Academy ()    Morgan Academy

 2010 
1A Cedar Bluff Mark Mitchell ()    Westminster Christian
2A Lanett ()    Clements
3A T.R. Miller Eddie Brundidge ()    Bayside Academy
4A UMS-Wright Pat Galle ()    Lincoln
5A Spanish Fort Christopher Schmidt ()    
5A St. Pauls Jim Tate ()    
6A Hoover Devon Hind ()    Opelika
AISA Tuscaloosa Academy ()    Lee-Scott Academy

 2009 
1A Cedar Bluff Mark Mitchell ()    Billingsley
2A Mobile Christian Brad Blanton ()    Cold Springs
3A T.R. Miller Eddie Brundidge ()    Winfield
4A UMS-Wright Pat Galle ()    Lincoln
5A Spanish Fort Christopher Schmidt ()    Scottsboro
6A Hoover Devon Hind ()    Auburn
AISA Tuscaloosa Academy ()    Lee-Scott Academy

 2008 
1A Cedar Bluff Mark Mitchell ()    St. James
2A Falkville Keith Wilemon ()    Cold Springs
3A Lincoln ()    Altamont
4A Beauregard ()    T.R. Miller
5A St. Pauls Jim Tate ()    Scottsboro
6A Vestavia Hills ()    Opelika
AISA Faith Academy ()    Escambia Academy

 2007 
1A Cedar Bluff Mark Mitchell ()    Hazlewood
2A Falkville Keith Wilemon ()    Cold Springs
3A Mobile Christian Mike Powell ()    Montgomery Academy
4A Jacksonville ()    Guntersville
5A St. Pauls Paul Brueske ()    UMS-Wright
6A Opelika Bill McManus ()    Oak Mountain
AISA Faith Academy ()    Tuscaloosa Academy

 2006 
1A Alabama School Deaf ()    Cedar Bluff
2A Altamont Jim Palmer ()    Billingsley
3A T.R. Miller ()    Montgomery Academy
4A UMS-Wright Pat Galle ()    Beauregard
5A St. Pauls Jim Tate ()    Scottsboro
6A Opelika ()    Hoover
AISA Mobile Christian Mike Powell ()    Faith Academy

 2005 
1A Alabama School Deaf ()    R.A. Hubbard
2A Altamont ()    Sand Rock
3A Leeds ()    Sumter County
4A UMS-Wright Pat Galle ()    St. James
5A Scottsboro John Esslinger ()    Northridge
6A Hoover Devon Hind ()    McGill-Toolen
AISA Mobile Christian Mike Powell ()    Cottage Hill Christian

 2004 
1A Courtland ()    Hazelwood
2A Randolph County ()    Altamont
3A T.R. Miller Alan Baker ()    Lincoln
4A UMS-Wright Pat Galle ()    Jacksonville
5A Scottsboro John Esslinger ()    Cullman
6A Opelika ()    Hoover
AISA Faith Academy ()    Tuscaloosa Academy

 2003 
1A Hazlewood ()    Marion County
2A Vincent ()    Altamont
3A T.R. Miller Alan Baker ()    Sumter County
4A UMS-Wright Pat Galle ()    Cleburne County
5A Scottsboro John Esslinger ()    Willaimson
6A Opelika ()    Central Tuscaloosa
AISA Faith Academy ()    Escambia Academy

 2002 
1A Hazlewood ()    Reeltown
2A Vincent ()    Pisgah
3A Sheffield ()    Lanett
4A UMS-Wright Pat Galle ()    Madison County
5A Scottsboro John Esslinger ()    Briarwood
6A Tuscaloosa County ()    Hoover
AISA ()    

 2001 
1A Hazlewood ()    R.A. Hubbard
2A St. Jude ()    Vincent
3A Lincoln ()    Sheffield
4A Leeds ()    Madison County
5A Williamson ()    Scottsboro
6A Grissom Randy Bunn ()    Hoover
AISA Mobile Christian Mike Powell ()    Faith Academy

 2000 
1A Courtland ()    St. Jude
2A Hazlewood ()    Marion County
3A UMS-Wright Pat Galle ()    Briarwood
4A Leeds ()    Hamilton
5A Blount ()    Scottsboro
6A Opelika ()    Hoover
AISA Mobile Christian Mike Powell ()    Morgan Academy

 1999 
1A St. Jude ()    Alabama School Deaf
2A Hazlewood ()    Altamont
3A UMS-Wright Pat Galle ()    Briarwood
4A Madison County ()    Leeds
5A Blount ()    John Carroll
6A Opelika ()    Hoover
AISA Morgan Academy ()    Mobile Christian

 1998 
1A St. Jude ()    Marion County
2A Hazlewood ()    Rogers
3A UMS-Wright Pat Galle ()    Weaver
4A Leeds ()    Madison County
5A Blount ()    John Carroll
6A Opelika ()    Hoover
AISA Mobile Christian ()    

 1997 
1A St. Jude ()    Alabama School Deaf
2A Rogers ()    Tanner
3A UMS-Wright Pat Galle ()    Carver Birmingham
4A Madison County ()    St. Pauls
5A Blount ()    Smiths Station
6A Central Tuscaloosa ()    Vigor
AISA Mobile Christian ()    Tuscaloosa Academy

 1996 
1A Courtland ()    Alabama School Deaf
2A Hazlewood Jack Steele ()    Oneonta
3A St. Pauls ()    Madison County
4A Leeds ()    T.R. Miller
5A Williamson Eddie Geary ()    Smiths Station
6A Central Tuscaloosa ()    Vestavia Hills
AISA Mobile Christian ()    Tuscaloosa Academy

 1995 
1A Courtland Louis White ()    Randolph
2A Oneonta Danny Cox ()    Hazlewood
3A St. Pauls Jim Tate ()    UMS-Wright
4A Leeds Brian Terry ()    Sumter County
5A Williamson Eddie Geary ()    Scottsboro
6A Central Tuscaloosa Berneal Elliso ()    Jeff Davis
AISA Meadowview Christian ()    Tuscaloosa Academy

 1994 
1A Courtland ()    Altamont
2A Hazlewood Jack Steele ()    Sand Rock
3A St. Pauls Jim Tate ()    Hanceville
4A Leeds ()    T.R. Miller
5A Smiths Station ()    Blount
6A Jeff Davis ()    Central Phenix City
AISA ()    

 1993 
1A Montgomery County ()    
2A Hazlewood Jack Steele ()    
3A St. Pauls Jim Tate ()    UMS-Wright
4A Leeds ()    T.R. Miller
5A Williamson Eddie Geary ()    
6A Central Phenix City ()    Davidson
AISA ()    

 1992 
1A Alabama School Deaf ()    
2A Hazlewood Jack Steele ()    
3A St. Pauls Jim Tate ()    
4A T.R. Miller Alan Baker ()    
5A Blount ()    
6A Theodore ()    

 1991 
1A Courtland ()    
2A Hazlewood ()    
3A UMS-Wright Pat Galle ()    
4A T.R. Miller Alan Baker ()    
5A Blount ()    
6A Murphy ()    

 1990 
1A Courtland ()    
2A Hazlewood ()    
3A Elmore County ()    
4A UMS-Wright Pat Galle ()    
5A Blount ()    
6A Murphy ()    

 1989 
1A Billingsley ()    
2A Hazlewood Jackie Ferguson ()    
3A Cherokee ()    
3A St. Pauls Jim Tate ()    
4A Geneva ()    
5A Blount ()    
6A Gardendale ()    

 1988 
1A/2A J.F. Shields ()    
3A/4A Geneva ()    
5A Williamson ()    
6A Murphy ()    

 1987 
1A/2A Randolph Jim Palmer ()    
3A/4A Geneva ()    
5A Williamson ()    
6A Davidson ()    

 1986 
1A/2A Hazlewood Jackie Ferguson ()    
3A/4A Vincent ()    
5A Monroe County ()    
6A Davidson Sam Pettaway ()    

 1985 
1A/2A Hazlewood Jackie Ferguson ()    
3A/4A St. Pauls Jim Tate ()    
5A Grand Bay ()    
6A Davidson ()    

 1984 
1A Coffeeville Wilbert Carr ()    
2A St. Pauls Jim Tate ()    
3A Gardendale ()    
4A Davidson ()    

 1983 
1A Coffeeville Wilbert Carr ()    
2A St. Pauls Jim Tate ()    
3A UMS-Wright Pat Galle ()    
4A Central Tuscaloosa Harold Cooper ()    

 1982 
1A Coffeeville Wilbert Carr ()    
2A Calhoun Joseph Bedgood ()    
3A UMS-Wright Pat Galle ()    
4A Davidson Sam Pettaway ()    

 1981 
1A Coffeeville Wilbert Carr ()    
2A Calhoun Joseph Bedgood ()    
3A UMS-Wright Pat Galle ()    
4A Davidson Sam Pettaway ()    

 1980 
1A Coffeeville Wilbert Carr ()    
2A Calhoun Joseph Bedgood ()    
3A McAdory Richard Atchison ()    
4A Lee Montgomery Pat Snell ()    

 1979 
1A Coffeeville Wilbert Carr ()    
2A Calhoun Joseph Bedgood ()    
3A Gardendale Tom Jennings ()    
4A Lee Montgomery Spence McCracken ()    

 1978 
1A/2A D.C. Wolfe ()    
3A Cherokee County ()    
4A Lee Montgomery Spence McCracken ()    

 1977 
1A/2A Elmore County ()    
3A Athens ()    
4A Jeff Davis ()    

 1976 
1A/2A Clements ()    
3A Athens ()    
4A Davidson ()    

 1975 
1A/2A Calhoun ()    
3A Athens ()    
4A Parker ()    

 1974 
1A/2A Cherokee ()    
3A John Carroll ()    
4A Murphy ()    

 1973 
1A/2A Ashville ()    
3A Athens Larry McCoy ()    
4A Jeff Davis ()    

 1972 
1A/2A Ashville ()    
3A Cobb Avenue ()    
4A Murphy ()    

 1971 
1A/2A Ashville ()    
3A Auburn ()    
4A Lee Montgomery ()    
AISA Monroe Academy ()    

 1970 
1A/2A East Highland ()    
3A Auburn ()    
4A Lee Montgomery ()    

 1969 
1A/2A East Highland ()    
3A Auburn ()    
4A Carver Birmingham ()    

 1968 
1A/2A Birmingham University School ()    
3A Auburn ()    
4A Lee Montgomery ()    

 1967 
1A/2A Birmingham University School ()    
3A Auburn ()    
4A Sidney Lanier ()    

 1966 
1A/2A Birmingham University School ()    
3A Auburn ()    
4A Shades Valley ()    

 1965 
1A/2A Birmingham University School ()    
3A Auburn ()    
4A Sidney Lanier ()    

 1964 
A Deshler ()    
AA Sidney Lanier ()    

 1963 
A Sylacauga ()    
AA Murphy ()    

 1962 
A Deshler ()    
AA Murphy ()    

 1961 
A Sylacauga Pete Mahan ()    
AA Lee Montgomery ()    

 1960 
A Sylacauga Pete Mahan ()    
AA Murphy ()    

 1959 
A Tallassee ()    
AA Murphy ()    

 1958 
A Russellville ()    
AA Murphy ()    
AA Gadsden ()    

 1957 
A Enterprise ()    
AA Tuscaloosa Tom Danner ()    

 1956 
A Fairfield ()    
AA Sidney Lanier ()    

 1955 
A Andalusia ()    
AA Tuscaloosa ()    

 1954 
A McAdory ()    
A Andalusia ()    
AA Sidney Lanier ()    

 1953 
A Hazlewood ()    
AA Dothan ()    

 1952 
A Andalusia ()    
AA Ramsay ()    

 1951 
Ramsay ()    

 1950 
Sidney Lanier ()    
Bessemer ()    

 1949 
Ramsay ()    
Bessemer ()    

 1948 
Sidney Lanier ()    
Phillips Birmingham ()    

 1947 
West End Birmingham ()    

 1946 
Woodlawn John Blane ()    

 1945 
Woodlawn John Blane ()    

 1944 
Woodlawn John Blane ()    

 1943 
Phillips Birmingham Ernest Tucker ()    

 1942 
Phillips Birmingham Ernest Tucker ()    

 1941 
Ramsay ()    

 1940 
Ramsay ()    

 1939 
Ramsay ()    

 1938 
Ramsay ()    

 1937 
Ramsay ()    

 1936 
West End Birmingham ()    

 1935 
West End Birmingham ()    

 1934 
West End Birmingham ()    

 1933 
Tuscaloosa ()    

 1932 
Woodlawn John Blane ()    

 1931 
Ensley ()    

 1930 
Phillips Birmingham Ernest Tucker ()    

 1929 
Phillips Birmingham Ernest Tucker ()    

 1928 
Bessemer ()    

 1927 
Phillips Birmingham Ernest Tucker ()    
Bessemer ()    

 1926 
Snead Seminary ()    

 1925 
Snead Seminary ()    
Bessemer ()    

 0 
()    

Great Moments in Alabama High School Sports History

The only forfeit in tournament play was in 1999 when Courtland forfeited their win over Madison Academy in the Class 1A finals.