News

    AHSFHS.org strives to provide the most accurate information possible. If you can assist in completing missing information, join us in the forums or email dparker@ahsfhs.org.

Championships


Search Site


Alabama Sports Writers Association's Coach of the Year




The Alabama Sports Writers Association selects a Girls Basketball Coach of the Year in conjunction with the announcement of the All-State Team for each classification.


 Class   Player   Team   Class 
 1993 
1A  Eddie Jaynes  Carrollton
2A  Larry Sinyard  Lauderdale County
3A  Cathy Trimble  Francis Marion
4A  Leah Monteith  Cherokee County
5A  Eleanor Pitts  Wenonah
6A  Michelle Simmons  Carver Montgomery
 1994 
1A    
2A  Mike Cochran  Fyffe
3A  Jerry Kelsoe  Central Florence
4A  Matt Hubbard  Buckhorn
5A  Michael Smith  Eufaula
6A  Billy Miles  Austin
 1995 
1A  Janet Sparks  Maplesville
2A  Cophia Rutherford  Hatton
3A  Melissa Baker  St. Pauls
4A  Ron Jackson  T.R. Miller
5A  Clay Giles  Hazel Green
6A  Mike Smith  Decatur
AISA  Ceil Ann Cooper  Lowndes Academy
AISA  John Espey  South Choctaw Academy
 1996 
1A  Obadiah Threadgill  Notasulga
2A  Mike Cochran  Fyffe
3A  Larry Sinyard  Lauderdale County
4A  Ronald Jackson  T.R. Miller
5A  Randy White  Athens
6A  Jim Holland  Central Tuscaloosa
 1997 
1A  Cynthia Forsythe  Belgreen
2A  Darrin Liles  Hazlewood
3A  Eddie Holmes  UMS-Wright
4A  Kenny Coffey  Lawrence County
5A  Donnie Morgan  Fairfield
6A  Linda Holt  Butler
AISA  Jerry Browning  Tuscaloosa Academy
 1998 
1A  Freda Freeman  Loachapoka
2A  Darin Liles  Hazlewood
3A  Larry Sinyard  Lauderdale County
4A  Jason Shields  Cherokee County
5A  Arnika Clements  Fairfield
6A  Sam Peak  Prattville
AISA  Woodie Head  Faith Academy
 1999 
1A  Tony Osborne  Westbrook Christian
2A  Tammy West  Cold Springs
3A  Walter Abrahams  R.C. Hatch
4A  Kenny Coffey  Lawrence County
5A  Randy White  Athens
6A  Linda Holt  Butler
AISA  Reggie Mantooth  Fort Dale Academy
 2000 
1A  Johnny Burney  Autaugaville
2A  Mike Cochran  Fyffe
3A  Walter Abrahams  R.C. Hatch
4A  Kenny Coffey  Lawrence County
5A  Todd Markham  Buckhorn
6A  Mike Smith  Decatur
 2001 
1A  Obadiah Threadgill  Notasulga
2A  Jennifer Fox  Highland Home
3A  Heath Thrash  Sylvania
4A  Marshall Locke  Andalusia
5A  Tonya Littleton  Boaz
6A  Lori Elgin  Hoover
 2002 
1A  Obadiah Threadgill  Notasulga
2A  Cophia Rutherford  Hatton
3A  Brant Llewellyn  Lauderdale County
4A  Ronald Jackson  T.R. Miller
5A  Randy White  Athens
6A  June Seals  Sparkman
 2003 
5A  Randy White  Athens
6A  June Seals  Sparkman
 2004 
1A  Ricky Austin  Spring Garden
2A  Cophia Rutherford  Hatton
3A  Darryl Brooks  Abbeville
4A  Jana Killen  Deshler
5A  Robert Mosley  Ramsay
6A  Emmanuel Bell  Wenonah
AISA  Robert Jarvis  Warrior Academy
 2005 
1A  Ricky Austin  Spring Garden
2A  Cindy Caudle  Mars Hill
3A  Carey Ellison  Pisgah
4A  Jana Killen  Deshler
5A  Robert Mosley  Ramsay
6A  Steve Holloway  Sidney Lanier
AISA  Mike Barbaree  Dixie Academy
 2006 
1A  Renard Davis  McIntosh
2A  Scott Kinsaul  Samson
3A  Brant Llewellyn  Lauderdale County
4A  Jana Killen  Deshler
5A  Robert Mosley  Ramsay
6A  Tim Miller  Jeff Davis
AISA  Wendell Barr  Patrician Academy
 2007 
1A  Renard Davis  McIntosh
2A  Devin Booth  Samson
3A  Robert Newton  Sheffield
4A  Reggie Ware  Midfield
5A  Robert Mosley  Ramsay
6A  June Seals  Sparkman
AISA  Tim Mayse  Glenwood School
 2008 
1A  Ricky Austin  Spring Garden
2A  Tammy West  Cold Springs
3A  Jon Peppers  Crossville
4A  Reggie Ware  Midfield
5A  Rick Butler  Eufaula
6A  Tim Miller  Bob Jones
AISA  Jay Driver  Crenshaw Christian
 2009 
1A  Tonya Bogle  Gaston
2A  Sonya Marks  Clements
3A  Ronald Jackson  T.R. Miller
4A  Jana Killen  Deshler
5A  Darrell Walton  LeFlore
6A  Shana Johnson  Smiths Station
AISA  Chad Prewett  Lee-Scott Academy
 2010 
1A  Herbert Blackmon  J.F. Shields
2A  Sonya Marks  Clements
3A  Scott Adams  Holly Pond
4A  Reggie Ware  Midfield
5A  Tiffany Frederick  Fairfield
6A  Tim Miller  Bob Jones
AISA  Wade Goodman  Pickens Academy
 2011 
1A  Nicholas Vinson  R.A. Hubbard
2A  Larry Strain  Woodland
3A  Paul Wilson  Danville
4A  Michael Oldacre  Good Hope
5A  Darrell Walton  LeFlore
6A  Tim Miller  Bob Jones
AISA  Kimbo Rutledge  Coosa Valley Academy
 2016 
1A  Ricky Austin  Spring Garden
2A  Chad McKnight  Samson
4A  Barbara Roy  Locust Fork
6A  Darrell Walton  LeFlore
7A  Steve Clemons  Buckhorn
AISA  David Ingram  Patrician Academy
 2017 
1A  Candace Byrd  R.A. Hubbard
2A  Karrie Striplin  Geneva County
3A  Barbara Roy  Locust Fork
4A  Jason Shields  Hokes Bluff
5A  Emanuel Bell  Wenonah
6A  Steven Sims  Hillcrest Tuscaloosa
7A  Mike Chase  Spain Park
AISA  Corye Ivatt  Lee-Scott Academy
Great Moments in Alabama High School Sports History

The only forfeit in tournament play was in 1999 when Courtland forfeited their win over Madison Academy in the Class 1A finals.