News

    AHSFHS.org strives to provide the most accurate information possible. If you can assist in completing missing information, join us in the forums or email dparker@ahsfhs.org.

Championships


Search Site


Volleyball Tournament MVP Player




An All Tournament team is selected following each State Championship Tournament. An MVP player is also selected for each classification.


 Class   Player   Team   Position   Class   College 
 1979 
2A  Kelly Best  Lexington
3A  Michelle Lewi  Thompson
4A  Holly Buford  Bradshaw
 1980 
1A  Brenda Sirmon  Bayside Academy
2A  Leshia Heaps  East Lawrence
3A  Julie Whitworth  Hazel Green
4A  Candi Nicholas  McGill-Toolen
 1981 
1A  Brenda Sirmon  Bayside Academy
2A  Renita Allen  Lexington
3A  Angie Harris  Thompson
4A  Sheila Wilson  McGill-Toolen
 1982 
1A  Amy Fonde  Bayside Academy
2A  Vicki Clark  Randolph County
3A  Pam Pruitt  Hazel Green
4A  Jenny Ann Hicks  Bradshaw
 1983 
1A  Mary Rieth  Randolph
2A  Andral Hill  Lexington
3A  Robbin Pruitt  Hazel Green
4A  Paula Blanks  McGill-Toolen
 1984 
1A  Evelyn Dietze  Bayside Academy
2A  Gene Higginbotham  Pleasant Valley
3A  Kelli Ogden  St. Pauls
4A  Robbin Pruitt  Hazel Green
5A  Shea Lindley  Haleyville
6A  Heidi Fleming  McGill-Toolen
 1985 
1A  Heather Gilbert  Kinston
2A  Gena Higginbotham  Pleasant Valley
3A  Kelli Ogden  St. Pauls
4A  Anita Douglas  Hazel Green
5A  Bea Fitzsimmons  Ramsay
6A  Me-Shun Thomas  Butler
 1986 
1A  Jennifer Seebode  Montgomery Academy
2A  Kristy Grant  West End Walnut Grove
3A  Stacey Woodall  St. Pauls
4A  Angie Jenkins  Hazel Green
5A  Carnie Shivers  Bradshaw
6A  Monique Adams  McGill-Toolen
 1987 
1A  Kat Coleman  Montgomery Academy
2A  Kristie Grant  West End Walnut Grove
3A  Kamille Ponder  Pleasant Valley
4A  Tamika Ezell  Alba
5A  Thea Pickett  Ramsay
5A  Becky Wallace  Thompson
6A  Meshun Thomas  Butler
 1988 
1A  Sonna Howell  Kinston
2A  Heather Lee  Hatton
3A  Michelle Ballentine  Lexington
4A  April McDonald  Carbon Hill
5A  Erika Jordan  Ramsay
6A  Andrea Fountain  Grissom
 1989 
1A  Kay Davis  Kinston
3A  Michelle Balentine  Lexington
3A  Dana Upton  Pleasant Valley
4A  Kendia Rowe  Fairfield
5A  Angela Evans  Holt
6A  Kami Driver  Grissom
6A  Wendy Dilworth  Pelham
 1990 
1A  Mande Elliott  Donoho
2A  Kenna Walls  West End Walnut Groive
3A  Michelle Balentine  Lexington
4A  Charla Webb  Carbon Hill
5A  Jacqueline Mack  Ramsay
6A  Christi Nash  McGill-Toolen
 1991 
1A  Gloria Boling  Courtland
2A  Ladonna Bradford  Hatton
3A  Alicia Martin  St. Pauls
4A  Angela Woodward  Daphne
5A  Dakiecia Frizzle  Homewood
 1992 
1A  Erin Booth  Bayside Academy
2A  Robyn Carpenter  Hatton
3A  Alicia Martin  St. Pauls
4A  Stacie Farris  Haleyville
5A  Jennifer Mays  Homewood
6A  Becky Stit  Grissom
 1993 
1A  Erin Booth  Bayside Academy
2A  Heather Mays  Fyffe
3A  Amy Wilson  Briarwood
4A  Kristy Kellick  Alexandria
5A  Nicole Chavez  Daphne
6A  Jeni Jones  Huntsville
 1994 
1A  Allison Black  Donoho
2A  Mary T. Willett  Trinity
3A  Heather Franey  Briarwood
4A  Brooke McCarley  Alexandria
6A  Jeni Jones  Pelham
 1995 
1A  Elizabeth Laubenthal  Bayside Academy
2A  Demytria James  Springville
3A  Ginny Herndon  St. Pauls
3A  Anne Cunningham  St. Pauls
4A  Brooke McCarley  Alexandria
5A  Whitney Miller  Saks
6A  Dennese Littles  McGillToolen
 1996 
1A  Sharla Berry  Bayside Academy
2A  Sarah Ginn  Pleasant Valley
3A  Mary Ann Montgomery  Trinity
4A  Kim Young  East Lawrence
5A  Samantha Marlin  Bradshaw
6A  Beth Olen  McGill-Toolen
 1997 
1A  Allie Sumblin  Kinston
2A  Angie Martin  Pleasant Valley
3A  Cheryl Wilson  Briarwood
4A  Haley McElroy  Lawrence County
5A  Katy Garrett  John Carroll
6A  Sara Sandrik  Pelham
 1998 
1A  Ashley Otwell  Donoho
2A  Lindsey Overton  Bayside Academy
3A  Mary Lauren Smith  Briarwood
4A  Tasha Thomas  Lawrence County
5A  Katie Galloway  Muscle Shoals
6A  Kattie Nicholson  Grissom
 1999 
1A  Jennifer Cusimano  Holy Spirit
2A  Lindsay Overton  Bayside Academy
3A  Kristen Franey  Briarwood
4A  Tasha Thomas  Lawrence County
5A  Alyssa Whitehead  Muscle Shoals
6A  Lainey Garvin  Grissom
 2000 
1A  Jennifer Cusimano  Holy Spirit
2A  Lindsay Overton  Bayside Academy
3A  Jennifer West  Sylvania
4A  Kellye Barr  Haleyville
5A  April Campbell  Muscle Shoals
6A  Myra Carter  McGill-Toolen
 2001 
1A  Kathi Schoneck  Phillips Bear Creek
2A  Shasta Dingler  Geraldine
3A  Mary Beth Moore  Winston County
4A  Megan Stout  St. James
5A  Nicole Martinez  
6A  Emily Miller  McGill-Toolen
 2002 
1A  Rachel Poe  Donoho
2A  Sara Sears  Bayside Academy
3A  Syretta Baldwin  Alabama Christian
4A  Mandy Burford  Saks
5A  Kaylee Osland  Huntsville
6A  Jodi Carter  McGill-Toolen
 2003 
1A  Haley Wilkins  Addison
2A  Ann Ledford  Bayside Academy
3A  Syretta Baldwin  Alabama Christian
4A  Katie Smith  St. James
5A  Kaylee Oslard  Huntsville
6A  Stephanie Taylor  Grissom
 2004 
1A  Chelaine McCarty  Addison
2A  Sara Sears  Bayside Academy
3A  Jessica Pierce  Madison Academy
4A  Jessica Cahill  Guntersville
5A  Jamie Houston  Huntsville
6A  Jodi Carter  McGill-Toolen
 2005 
1A  Chelaine McCarty  Addison
2A  Laura Jensen  Bayside Academy
3A  Brittany Tucker  Montgomery Academy
4A  Simone May  Guntersville
5A  Chelsea Wintzinger  Huntsville
6A  Farren Powe  McGill-Toolen
 2006 
1A  Heather Marlowe  Kinston
2A  Caroline Gill  Bayside Academy
3A  Amelia McCall  Montgomery Academy
4A  Lauren Davis  Saks
5A  Nancy Taylor  St. Pauls
6A  Chelsea Wintzinger  Huntsville
 2007 
1A  Paige Anderson  Athens Bible
2A  Lauren Reibe  Bayside Academy
3A  Loren Olive  Lexington
4A  Elizabeth Neisler  Jacksonville
5A  Catherine Rebarchak  St. Pauls
6A  Lauren Wintzinger  Huntsville
 2008 
1A  Jessica Wilburn  Gaston
2A  Lauren Olive  Lexington
3A  Savannah Simmons  Bayside Academy
4A  Elizabeth Neisler  Jacksonville
5A  Catherine Rebarchak  St. Pauls
6A  Bethanie Thomas  Bob Jones
 2009 
1A  Elizabeth Shaver  Athens Bible
2A  Sadie Beam  Addison
3A  Savannah Simmons  Bayside Academy
4A  Cati Leak  Guntersville
5A  Chelsea Cummings  Faith Academy
6A  Chelsea Wintzinger  Huntsville
 2010 
1A  Morgan Ray  Addison
2A  Meredith Parrott  Cottage Hill Christian
3A  Gabby Deshotel  Bayside Academy
4A  Cati Leak  Guntersville
5A  Katherine White  St. Pauls
6A  Jessica Lewis  Huntsville
 2011 
1A  Rachel Matson  Donoho
2A  Elizabeth Dowd  Providence Christian
3A  Sydney Chandler  Bayside Academy
4A  Cati Leak  Guntersville
5A  Grace Rebarchak  St. Pauls
6A  Jessica Lewis  Huntsville
 2012 
1A  Corey Phillis  Donoho
2A  Elizabeth Dowd  Providence Christian
3A  Gabby Deshotel  Bayside Academy
3A  Virginia Pittman  Bayside Academy
4A  Syretha Pride  Madison County
5A  Taylor Dellinger  Hartselle
6A  Jessica Lewis  Huntsville
 2013 
1A  Summer Hinton  Addison
2A  Jillian Tinglin  Montgomery Academy
3A  Sydney Chandler  Bayside Academy
4A  Katie Neisler  Jacksonville
5A  Shelley Spires  St. Pauls
6A  Alexis Howell  Bob Jones
 2014 
1A  Kara Wood  Athens Bible
2A  Jessy Harris  Addison
3A  Lauren Chastang  Bayside Academy
4A  Sydni Shelton  Danville
5A  Morgan Eiland  St. Pauls
6A  Mary Catherine Hart  John Carroll
7A  Sara Carr  Mountain Brook
 2015 
1A  Morgan Hudson  Meek
2A  Kristen Brewer  Addison
3A  Laura Chastang  Bayside Academy
4A  Erin Jewell  Brooks
5A  Victoria Fennell  Randolph
6A  Carley Hamric  Spanish Fort
7A  Sara Carr  Mountain Brook
 2016 
1A  Abbie Chambless  Addison
2A  Elizabeth Thompson  St. Lukes
3A  Ariel Dulaney  Bayside Academy
4A  Abby Brooks  Madison Academy
5A  Parker Canada  St. Pauls
6A  Brooke Sanford  Hazel Green
7A  Emmy Kilgore  Mountain Brook
Great Moments in Alabama High School Sports History

The fewest points scored in a tournament game is five by Mortimer Jordan in their 17-5 loss to Goodwater in the first round of 1932.