News

We now have 833 teams &  
185,441 games on AHSFHS.org.


Search Site


AHSFHS Article Series


   The best of the best in Alabama High   
  School Football over the past 100 seasons.





2021 Alabama High School Football Playoffs



   Playoff Brackets
 
                    Select Year:    
1966  <-- 2020 <- 2021 -> 2021 --> 2021


2021

1A Playoffs
1st Round
11/5/2021 (Fri)     Keith  43-7  McKenzie
11/5/2021 (Fri)     Notasulga  45-16  Marengo
11/5/2021 (Fri)     Brantley  59-6  R.C. Hatch
11/5/2021 (Fri)     Millry  28-18  Loachapoka
11/5/2021 (Fri)     Maplesville  40-6  Fruitdale
11/5/2021 (Fri)     Linden  20-12  Samson
11/5/2021 (Fri)     Sweet Water  49-0  Billingsley
11/5/2021 (Fri)     Kinston  10-6  Central Hayneville
11/5/2021 (Fri)     Woodland  28-20  Cedar Bluff
11/5/2021 (Fri)     Meek  52-20  R.A. Hubbard
11/5/2021 (Fri)     Wadley  48-14  Gaylesville
11/5/2021 (Fri)     Hubbertville  46-14  Hackleburg
11/5/2021 (Fri)     Decatur Heritage Christian  48-28  Marion County
11/5/2021 (Fri)     Ragland  28-20  Valley Head
11/5/2021 (Fri)     Pickens County  51-21  Phillips Bear Creek
11/5/2021 (Fri)     Winterboro  30-6  Sumiton Christian
2nd Round
11/12/2021 (Fri)     Keith  19-2  Notasulga
11/12/2021 (Fri)     Brantley  48-15  Millry
11/12/2021 (Fri)     Maplesville  22-15  Linden
11/12/2021 (Fri)     Sweet Water  54-7  Kinston
11/12/2021 (Fri)     Woodland  21-14  Meek
11/12/2021 (Fri)     Wadley  28-14  Hubbertville
11/12/2021 (Fri)     Decatur Heritage Christian  76-60  Ragland
11/12/2021 (Fri)     Pickens County  38-16  Winterboro
3rd Round
11/19/2021 (Fri)     Brantley  20-14  Keith
11/19/2021 (Fri)     Sweet Water  41-7  Maplesville
11/19/2021 (Fri)     Wadley  27-0  Woodland
11/19/2021 (Fri)     Pickens County  60-46  Decatur Heritage Christian
Semi-finals
11/26/2021 (Fri)     Sweet Water  21-18  Brantley
11/26/2021 (Fri)     Wadley  41-36  Pickens County
Championship Game
12/2/2021 (Thu)     Sweet Water  40-16  WadleyAuburn


2A Playoffs
1st Round
11/5/2021 (Fri)     Isabella  40-6  J.U. Blacksher
11/4/2021 (Thu)     B.B. Comer  37-29  G.W. Long
11/5/2021 (Fri)     Clarke County  47-8  Thorsby
11/5/2021 (Fri)     Ariton  48-20  LaFayette
11/5/2021 (Fri)     Lanett  18-0  Geneva County
11/5/2021 (Fri)     Luverne  41-6  Greene County
11/5/2021 (Fri)     Elba  55-28  Ranburne
11/5/2021 (Fri)     Highland Home  28-7  Orange Beach
11/5/2021 (Fri)     Sulligent  52-38  Pisgah
11/5/2021 (Fri)     Southeastern  48-28  Lexington
11/5/2021 (Fri)     Midfield  34-20  North Sand Mountain
11/5/2021 (Fri)     Cleveland  35-7  Colbert County
11/5/2021 (Fri)     Mars Hill  48-13  Sand Rock
11/5/2021 (Fri)     Tanner  35-27  Lamar County
11/5/2021 (Fri)     Spring Garden  55-20  Hatton
11/5/2021 (Fri)     Aliceville  46-6  Ider
2nd Round
11/12/2021 (Fri)     B.B. Comer  34-25  Isabella
11/12/2021 (Fri)     Clarke County  27-20  Ariton
11/12/2021 (Fri)     Lanett  33-0  Luverne
11/12/2021 (Fri)     Highland Home  32-0  Elba
11/12/2021 (Fri)     Southeastern  37-18  Sulligent
11/12/2021 (Fri)     Cleveland  61-46  Midfield
11/12/2021 (Fri)     Mars Hill  47-20  Tanner
11/12/2021 (Fri)     Spring Garden  40-35  Aliceville
3rd Round
11/19/2021 (Fri)     Clarke County  14-7  B.B. Comer
11/19/2021 (Fri)     Highland Home  15-14  Lanett
11/19/2021 (Fri)     Cleveland  39-8  Southeastern
11/19/2021 (Fri)     Mars Hill  42-19  Spring Garden
Semi-finals
11/26/2021 (Fri)     Clarke County  42-21  Highland Home
11/26/2021 (Fri)     Cleveland  21-14  Mars Hill
Championship Game
12/3/2021 (Fri)     Clarke County  49-41  ClevelandAuburn


3A Playoffs
1st Round
11/5/2021 (Fri)     Montgomery Academy  35-7  Flomaton
11/5/2021 (Fri)     Trinity  51-23  Wicksburg
11/5/2021 (Fri)     T.R. Miller  20-7  Hale County
11/5/2021 (Fri)     Opp  35-6  Reeltown
11/5/2021 (Fri)     Catholic Montgomery  56-7  Houston Academy
11/5/2021 (Fri)     Bayside Academy  37-36  Southside Selma
11/5/2021 (Fri)     Slocomb  28-16  Dadeville
11/5/2021 (Fri)     Hillcrest Evergreen  27-19  Thomasville
11/5/2021 (Fri)     Fyffe  34-0  Walter Wellborn
11/5/2021 (Fri)     J.B. Pennington  10-7  Phil Campbell
11/5/2021 (Fri)     Saks  46-43  Plainview
11/5/2021 (Fri)     Oakman  36-7  Colbert Heights
11/5/2021 (Fri)     Lauderdale County  28-6  Vinemont
11/5/2021 (Fri)     Piedmont  40-20  Sylvania
11/5/2021 (Fri)     Winfield  62-14  Clements
11/5/2021 (Fri)     Ohatchee  34-13  Geraldine
2nd Round
11/12/2021 (Fri)     Montgomery Academy  21-17  Trinity
11/12/2021 (Fri)     T.R. Miller  35-14  Opp
11/12/2021 (Fri)     Catholic Montgomery  31-0  Bayside Academy
11/12/2021 (Fri)     Hillcrest Evergreen  39-37  Slocomb
11/12/2021 (Fri)     Fyffe  43-14  J.B. Pennington
11/12/2021 (Fri)     Saks  36-22  Oakman
11/12/2021 (Fri)     Piedmont  31-0  Lauderdale County
11/12/2021 (Fri)     Winfield  56-27  Ohatchee
3rd Round
11/19/2021 (Fri)     Montgomery Academy  28-0  T.R. Miller
11/19/2021 (Fri)     Catholic Montgomery  41-6  Hillcrest Evergreen
11/19/2021 (Fri)     Saks  14-7  Fyffe
11/19/2021 (Fri)     Piedmont  43-14  Winfield
Semi-finals
11/26/2021 (Fri)     Montgomery Academy  10-7  Catholic Montgomery
11/26/2021 (Fri)     Piedmont  52-44  SaksOT
Championship Game
12/2/2021 (Thu)     Piedmont  35-33  Montgomery AcademyAuburn


4A Playoffs
1st Round
11/5/2021 (Fri)     American Christian  41-12  Williamson
11/5/2021 (Fri)     Jacksonville  42-21  Alabama Christian
11/5/2021 (Fri)     Vigor  40-0  West Blocton
11/5/2021 (Fri)     Cherokee County  34-26  Straughn
11/5/2021 (Fri)     Handley  42-6  Geneva
11/5/2021 (Fri)     Bibb County  40-36  Mobile Christian
11/5/2021 (Fri)     St. James  28-26  Anniston
11/5/2021 (Fri)     Jackson  44-20  Montevallo
11/5/2021 (Fri)     Madison Academy  55-0  Hamilton
11/5/2021 (Fri)     Priceville  31-14  Etowah
11/5/2021 (Fri)     Northside  35-31  Madison County
11/5/2021 (Fri)     Good Hope  27-24  Central Florence
11/5/2021 (Fri)     Brooks  41-21  Dora
11/5/2021 (Fri)     Randolph  38-0  Fayette County
11/5/2021 (Fri)     Oneonta  40-14  Rogers
11/5/2021 (Fri)     Gordo  37-7  North Jackson
2nd Round
11/12/2021 (Fri)     American Christian  49-35  Jacksonville
11/12/2021 (Fri)     Vigor  34-0  Cherokee County
11/12/2021 (Fri)     Handley  28-14  Bibb County
11/12/2021 (Fri)     Jackson  45-33  St. James
11/12/2021 (Fri)     Madison Academy  35-7  Priceville
11/12/2021 (Fri)     Good Hope  35-21  Northside
11/12/2021 (Fri)     Brooks  42-21  Randolph
11/12/2021 (Fri)     Oneonta  36-26  Gordo
3rd Round
11/19/2021 (Fri)     Vigor  26-10  American Christian
11/19/2021 (Fri)     Jackson  24-23  Handley
11/19/2021 (Fri)     Madison Academy  35-28  Good Hope
11/19/2021 (Fri)     Oneonta  56-28  Brooks
Semi-finals
11/26/2021 (Fri)     Vigor  42-21  Jackson
11/26/2021 (Fri)     Oneonta  28-24  Madison Academy
Championship Game
12/3/2021 (Fri)     Vigor  52-14  OneontaAuburn


5A Playoffs
1st Round
11/5/2021 (Fri)     Demopolis  49-6  B.C. Rain
11/5/2021 (Fri)     Andalusia  42-7  Sylacauga
11/5/2021 (Fri)     UMS-Wright  45-7  Marbury
11/5/2021 (Fri)     Greenville  32-0  Tallassee
11/5/2021 (Fri)     Central Clay County  41-14  Carroll
11/5/2021 (Fri)     Faith Academy  42-14  Shelby County
11/5/2021 (Fri)     Pike Road  37-0  Holtville
11/5/2021 (Fri)     St. Pauls  36-0  Selma
11/5/2021 (Fri)     Ramsay  28-20  Guntersville
11/5/2021 (Fri)     Center Point  66-36  East Limestone
11/5/2021 (Fri)     Pleasant Grove  55-0  Douglas
11/5/2021 (Fri)     Leeds  41-22  Lee Huntsville
11/5/2021 (Fri)     Russellville  41-14  Lincoln
11/5/2021 (Fri)     Fairview  30-28  Fairfield
11/5/2021 (Fri)     Alexandria  52-6  Ardmore
11/5/2021 (Fri)     Parker  31-21  Boaz
2nd Round
11/12/2021 (Fri)     Andalusia  48-26  Demopolis
11/12/2021 (Fri)     UMS-Wright  14-12  Greenville
11/12/2021 (Fri)     Faith Academy  40-33  Central Clay County
11/12/2021 (Fri)     Pike Road  29-17  St. Pauls
11/12/2021 (Fri)     Center Point  9-0  Ramsay
11/12/2021 (Fri)     Pleasant Grove  35-0  Leeds
11/12/2021 (Fri)     Fairview  35-21  Russellville
11/12/2021 (Fri)     Parker  41-34  Alexandria
3rd Round
11/19/2021 (Fri)     Andalusia  20-14  UMS-Wright
11/19/2021 (Fri)     Pike Road  42-0  Faith Academy
11/19/2021 (Fri)     Pleasant Grove  49-21  Center Point
11/19/2021 (Fri)     Fairview  44-27  Parker
Semi-finals
11/26/2021 (Fri)     Pike Road  33-0  Andalusia
11/26/2021 (Fri)     Pleasant Grove  47-17  Fairview
Championship Game
12/2/2021 (Thu)     Pike Road  51-14  Pleasant GroveAuburn


6A Playoffs
1st Round
11/5/2021 (Fri)     Baldwin County  32-29  Helena
11/5/2021 (Fri)     Hillcrest Tuscaloosa  56-6  Carver Montgomery
11/5/2021 (Fri)     Saraland  37-7  Wetumpka
11/5/2021 (Fri)     Lee Montgomery  33-25  McAdory
11/5/2021 (Fri)     Hueytown  50-13  Eufaula
11/5/2021 (Fri)     McGill-Toolen  20-6  Pelham
11/5/2021 (Fri)     Opelika  45-20  Northridge
11/5/2021 (Fri)     Spanish Fort  41-31  Calera
11/5/2021 (Fri)     Oxford  30-20  Chelsea
11/5/2021 (Fri)     Pinson Valley  28-21  Muscle Shoals
11/5/2021 (Fri)     Mountain Brook  63-0  Southside Gadsden
11/5/2021 (Fri)     Jackson-Olin  22-14  CullmanOT
11/5/2021 (Fri)     Gardendale  35-28  Hartselle
11/5/2021 (Fri)     Homewood  42-14  Arab
11/5/2021 (Fri)     Clay-Chalkville  42-0  Decatur
11/5/2021 (Fri)     Briarwood  35-12  Fort Payne
2nd Round
11/12/2021 (Fri)     Hillcrest Tuscaloosa  28-22  Baldwin County
11/12/2021 (Fri)     Saraland  35-6  Lee Montgomery
11/12/2021 (Fri)     Hueytown  49-17  McGill-Toolen
11/12/2021 (Fri)     Opelika  28-14  Spanish Fort
11/12/2021 (Fri)     Pinson Valley  20-0  Oxford
11/12/2021 (Fri)     Mountain Brook  45-14  Jackson-Olin
11/12/2021 (Fri)     Gardendale  35-27  Homewood
11/12/2021 (Fri)     Clay-Chalkville  56-21  Briarwood
3rd Round
11/19/2021 (Fri)     Hillcrest Tuscaloosa  24-16  Saraland
11/19/2021 (Fri)     Hueytown  46-10  Opelika
11/19/2021 (Fri)     Mountain Brook  30-0  Pinson Valley
11/19/2021 (Fri)     Clay-Chalkville  50-44  GardendaleOT
Semi-finals
11/26/2021 (Fri)     Hueytown  44-16  Hillcrest Tuscaloosa
11/26/2021 (Fri)     Clay-Chalkville  24-18  Mountain Brook
Championship Game
12/3/2021 (Fri)     Clay-Chalkville  46-42  HueytownAuburn


7 Playoffs
1st Round
11/5/2021 (Fri)     Central Phenix City  38-7  Daphne
11/5/2021 (Fri)     Theodore  30-26  Prattville
11/5/2021 (Fri)     Enterprise  35-10  Fairhope
11/5/2021 (Fri)     Auburn  39-3  Baker
11/4/2021 (Thu)     Oak Mountain  38-35  James Clemens
11/5/2021 (Fri)     Thompson  49-10  Florence
11/5/2021 (Fri)     Hoover  56-14  Sparkman
11/5/2021 (Fri)     Hewitt-Trussville  42-20  Bob Jones
2nd Round
11/12/2021 (Fri)     Central Phenix City  77-41  Theodore
11/12/2021 (Fri)     Auburn  56-21  Enterprise
11/12/2021 (Fri)     Thompson  45-7  Oak Mountain
11/12/2021 (Fri)     Hoover  24-23  Hewitt-TrussvilleOT
Semi-finals
11/19/2021 (Fri)     Central Phenix City  28-17  Auburn
11/19/2021 (Fri)     Thompson  35-10  Hoover
Championship Game
12/1/2021 (Wed)     Thompson  38-22  Central Phenix CityAuburn


AISA-A Playoffs
1st Round
11/5/2021 (Fri)     Lowndes Academy  34-0  Pickens Academy
11/5/2021 (Fri)     Sparta Academy  42-14  Coosa Valley Academy
11/5/2021 (Fri)     Jackson Academy  42-12  Lakeside
11/5/2021 (Fri)     Crenshaw Christian  21-18  South Choctaw Academy
Semi-finals
11/12/2021 (Fri)     Lowndes Academy  35-20  Sparta Academy
11/12/2021 (Fri)     Jackson Academy  42-0  Crenshaw Christian
Championship Game
11/19/2021 (Fri)     Lowndes Academy  21-6  Jackson Academy


AISA-AA Playoffs
1st Round
11/5/2021 (Fri)     Chambers Academy  42-14  Wilcox Academy
11/5/2021 (Fri)     Escambia Academy  60-7  Edgewood Academy
11/5/2021 (Fri)     Autauga Academy  47-14  Banks Academy
11/5/2021 (Fri)     Patrician Academy  44-7  Macon-East Academy
Semi-finals
11/12/2021 (Fri)     Escambia Academy  37-13  Chambers Academy
11/11/2021 (Thu)     Autauga Academy  53-20  Patrician Academy
Championship Game
11/19/2021 (Fri)     Autauga Academy  52-35  Escambia Academy


AISA-AAA Playoffs
1st Round
11/5/2021 (Fri)     Pike Liberal Arts  55-0  Clarke Prep
11/5/2021 (Fri)     Glenwood School  54-41  Morgan Academy
11/5/2021 (Fri)     Tuscaloosa Academy  31-12  Valiant Cross Academy
11/5/2021 (Fri)     Lee-Scott Academy  21-15  Bessemer Academy
Semi-finals
11/12/2021 (Fri)     Pike Liberal Arts  29-6  Glenwood School
11/12/2021 (Fri)     Tuscaloosa Academy  26-13  Lee-Scott Academy
Championship Game
11/19/2021 (Fri)     Pike Liberal Arts  41-21  Tuscaloosa Academy


Home Team in BOLD Letters
# Forfeit
Join us in the forums to submit corrections and new information.
All Playoff scores are complete. Some dates and locations are incomplete.





Great Moments in Alabama High School Football History

The Morgan Academy Senators have appeared in 14 state championship games from 1984-2008, winning the title 11 times.