AHSFHS.org strives to provide the most accurate information possible.
If you can assist in completing missing information, join us in the
forums or email
dparker@ahsfhs.org.
Alabama Sports Writers Association's Boys Soccer
Super All State Team
The Alabama Sports Writers Association selected a
Boys Soccer
Super All State Team in
conjunction with the announcement of the All-State Team for each classification.
Player
Team
Position
Class
2023
First Team
Randy Cortes
Tanner
F
So.
Second Team
Ryan Knotts
St. Lukes
F
Jr.
Justin Moreno
Tanner
F
Fr.
First Team
Christian Cruz
Tanner
GK
Jr.
Second Team
Jesus Francisco
Collinsville
M
Sr.
Oliver Gonzalez
Tanner
D
Jr.
First Team
Jackson Champion
Trinity
F
Sr.
Blai Cebrian
Bayside Academy
D
Sr.
Second Team
William Rice
New Hope
GK
Sr.
Owin Francisco
Leeds
D
Sr.
First Team
Ariq Chandra
Southside Gadsden
D
Sr.
Charles Farr
John Carroll
M
Jr.
Irvin Delfin
Tallassee
M
So.
Talan Galvan
Gulf Shores
F
Jr.
Second Team
Yamilson Velasquez
Russellville
M
Sr.
Shun Endo
Sylacauga
M
Jr.
Matt Wolf
Springville
F
Sr.
Gabe Restrepo
John Carroll
F
Sr.
AJ Shumate
Guntersville
F
Sr.
Colin Spuler
Spanish Fort
F
Sr.
First Team
Drew Vinson
Homewood
GK
Sr.
Second Team
Ellis Dykes
Northridge
M
Jr.
Matthias Leib
Briarwood
M
Sr.
Howie Eldridge
Mountain Brook
D
Sr.
First Team
Vance Phillips
Mountain Brook
F
Sr.
Lucas Rizzo
Montgomery Academy
F
Sr.
Jack Heaps
Mountain Brook
M
Sr.
Kai Stolp
Fort Payne
M
Sr.
Gus Colvin
Indian Springs
M
Sr.
Leo Reyes
Fort Payne
D
Sr.
Alejandro Hernandez
Pelham
D
Sr.
Eusebio Hernandez
Pelham
D
Sr.
Second Team
Raul Jacobo
Pelham
GK
Jr.
Brock Marlow
Chelsea
GK
Jr.
Nolan Peffer
Huntsville
D
Sr.
First Team
Luke Miller
Chelsea
D
Fr.
Mason Roe
Dothan High
F
Jr.
Kaleb Bass
Chelsea
M
Jr.
Parker Briggs
Hewitt-Trussville
M
Sr.
Wesley Farmer
Dothan High
M
Jr.
Second Team
Justin McDowell
Hoover
D
Sr.
Garret Murphy
Oak Mountain
D
Sr.
Om Shreathra
Oak Mountain
M
Jr.
Kidomo Albert
Davidson
F
Sr.
Owen Bothwell
Huntsville
M
Sr.
First Team
Cristian Barrientos
Fort Payne
F
Jr.
2022
Kidomo Albert
Davidson
F
Jr.
Astul Irias
Elkmont
F
Sr.
Baronyi Kengeye
Davidson
F
Sr.
Alex Kohn
Montgomery Academy
F
Sr.
Henry McMurphy
Daphne
F
Sr.
Jackson Nabors
Indian Springs
F
Sr.
Franklin Perez
Sylacauga
F
Sr.
Joe Armstrong
Mountain Brook
MF
Sr.
Camden Faircloth
Sylacauga
MF
Sr.
Jack Heaps
Mountain Brook
MF
So.
Joey Jones
Bayside Academy
MF
Jr.
Matthias Leib
Briarwood
MF
Jr.
Noah Miller
Daphne
MF
Jr.
Jonathan Salgado
Russellville
MF
Sr.
Nathan Tozzi
Indian Springs
MF
Sr.
Cristian Barrientos
Fort Payne
D
So.
Ty Ferguson
Bayside Academy
D
Sr.
Alejandro Hernandez
Pelham
D
Jr.
Anders Hughes
Randolph
D
Sr.
Fox Landgren
Homewood
D
Sr.
Brayden Strait
Huntsville
D
Sr.
Reed Harradine
Mountain Brook
GK
Jr.
Sims Tosh
Indian Springs
GK
Sr.
Second Team
Ruston Bassett
Montgomery Academy
F
Sr.
Mason Brown
St Lukes
F
Fr.
Aurelio Francisco
Tuscaloosa County
F
Jr.
Gideon Garcia
Faith Academy
F
Sr.
Orlando Jimenez
Russellville
F
Sr.
Vance Phillips
Mountain Brook
F
Jr.
Dominic Piccini
McGill-Toolen
F
Sr.
AJ Shumate
Guntersville
F
Fr.
AJ Davis
Gulf Shores
MF
Sr.
Jonah de Lange
Davidson
MF
Jr.
Junior Diaz
Tanner
MF
Jr.
Luke Ferguson
Bayside Academy
MF
Fr.
Justin Hanline
Danville
MF
Sr.
Daniel Pavon
Leeds
MF
So.
Matthew Stroud
Fairhope
MF
Sr.
Nick Berg
Hoover
D
Sr.
Joshua Bramblett
Indian Springs
D
Jr.
Ariq Chandra
Southside Gadsden
D
Jr.
Gus Colvin
Indian Springs
D
Sr.
Connor Fore
Vestavia Hills
D
Jr.
Garret Murphy
Oak Mountain
D
Sr.
Brian Pecina
Fairview
D
Jr.
Adam Alemond
Oak Mountain
GK
Jr.
Blai Cebrian
Bayside Academy
GK
Jr.
KJ Godwin
Pelham
GK
Sr.
2021
First Team
Juan Cano
Russellville
F
Jr.
Jackson Nabors
Indian Springs
F
Jr.
Patrick Neil
Mountain Brook
F
Sr.
Luke Picicci
McGill-Toolen
F
Sr.
Gage Theus
Andalusia
F
Sr.
Keegan Zanda
Hartselle
F
Sr.
Triston Cohen
Faith Academy
MF
Sr.
Baronyi Kengeye
Davidson
MF
Jr.
Christopher LaRussa
John Carroll
MF
Jr.
James Posey
Andalusia
MF
Sr.
Jonathan Salgado
Russellville
MF
Jr.
Nathan Tozzi
Indian Springs
MF
Jr.
Hardy Smith
Homewood
MF
Sr.
Riley Alexander
Indian Springs
D
Sr.
Cristian Barrientos
Fort Payne
D
Fr.
Ty Ferguson
Bayside Academy
D
Jr.
Edy Gael
Davidson
D
Sr.
Luke Gentile
Thompson
D
Sr.
Alan Melendez
Spain Park
D
Jr.
Mitchell Register
Vestavia Hills
D
Sr.
Luke Keown
Homewood
GK
Jr.
Sims Tosh
Indian Springs
GK
Sr.
Second Team
Teal Corte
Bayside Academy
F
Sr.
Roberto Diaz
Collinsville
F
Jr.
Brice Knotts
St Lukes
F
Sr.
Dashun McDonald
Huntsville
F
Sr.
Matt Reinsch
Chelsea
F
Sr.
Jay Udeh
Hoover
F
Sr.
Seth Acton
Oak Mountain
MF
Jr.
Joe Armstrong
Mountain Brook
MF
Jr.
Eduardo Fuentes
Cullman
MF
Jr.
Jack Heaps
Mountain Brook
MF
So.
Jacob Jowers
Spain Park
MF
Sr.
Jesse Mendoza
Florence
MF
Sr.
Storm Reif
Auburn
MF
Sr.
Dylan Steely
Hoover
MF
Sr.
Ever Diaz
Foley
D
Sr.
Zaylen McCray
Pinson Valley
D
Jr.
Trey Parker
St Pauls
D
Sr.
Matt Sheahan
Enterprise
D
Sr.
Blake Ward
Daphne
D
Sr.
Carter Wysong
Baker
D
Sr.
Parker Moran
East Limestone
GK
Sr.
Grant Renfrow
Oak Mountain
GK
Sr.
2020
First Team
Sam Bauder
Hoover
F
Sr.
Josh Manganaris
Guntersville
F
Sr.
Sam Mazariegos
Enterprise
F
Sr.
Daniel Morris
Florence
F
Sr.
Tyrell Price
Chilton County
F
Sr.
Justin Alcantara
Bob Jones
MF
Sr.
Pirmin Blattmann
Mountain Brook
MF
Sr.
Jacob Delange
Davidson
MF
Sr.
Isaac Franklin
Southside Gadsden
MF
Sr.
Andrew Messier
Chelsea
MF
Sr.
Bailey Morman
Briarwood
MF
Sr.
Tony Shaw
Vestavia Hills
MF
Sr.
Charles Bridges
McGill-Toolen
D
Sr.
Alex Holt
Vestavia Hills
D
Sr.
Carter Mock
Hoover
D
Sr.
Caleb Pruett
Huntsville
D
Sr.
James Tozzi
Indian Springs
D
Sr.
Richard Ujueta
Hoover
D
Sr.
Ryan Webb
Oak Mountain
D
Sr.
Connor Barron
Auburn
K
Sr.
Mekhi Dimbo
Thompson
K
Sr.
Ty Turner
Bayside Academy
K
Sr.
Second Team
Reese Burkhardt
Andalusia
F
Sr.
JaiShawn Cattling
Westbrook Christian
F
Sr.
Bowen David
UMS-Wright
F
Sr.
Kagoma Egide
Davidson
F
Sr.
David Garcia
Baldwin County
F
Sr.
Jackson Nabors
Indian Springs
F
So.
Tyrique Davis
Thompson
MF
Sr.
Ernesto Delgado
West Morgan
MF
Sr.
Dakota Glasgow
Guntersville
MF
Sr.
Luis Lopez
Pelham
MF
Sr.
Franklin Perez
Sylacauga
MF
So.
Chris Soto
Pinson Valley
MF
Sr.
Dylan Steely
Hoover
MF
Jr.
Grant Grissom
Briarwood
D
Sr.
Seth Hall
Hewitt-Trussville
D
Jr.
Cooper Neal
Chelsea
D
Sr.
Arya Patel
Dothan High
D
Sr.
Wilson Rhodes
Oak Mountain
D
Jr.
Garrett Wood
Florence
D
Sr.
Joseph Gage
Chelsea
K
Sr.
Chase Puryear
Florence
K
Sr.
Richard Garc Xavier
Baker
K
Sr.
2019
First Team
Michael Weston
St. John Paul II
F
Sr.
Nicholas Pope
Lincoln
F
Sr.
Connor Smith
Homewood
F
Sr.
Kenneth Toledo
Fort Payne
F
Jr.
Logan Frost
Briarwood
F
Sr.
Coleman Little
St. Pauls
F
Sr.
Eddie Alvarado
Florence
MF
Sr.
Pirmin Blattmann
Mountain Brook
MF
Jr.
Aaron Chavez
Fort Payne
MF
Sr.
Isaac Franklin
Southside Gadsden
MF
Jr.
Irvin Rodriguez
Pelham
MF
Sr.
Cody Wells
Oak Mountain
MF
Sr.
J.T. Jones
Mountain Brook
D
Sr.
Collins Keith
Homewood
D
Sr.
Daniel Laguerre
Guntersville
D
Sr.
Tony Shaw
Vestavia Hills
D
Jr.
Zach Shunnarah
Mountain Brook
D
Sr.
James Tozzi
Indian Springs
D
Jr.
Ryan Webb
Oak Mountain
D
Jr.
David Clinton
Pelham
GK
Sr.
Peyton Segrest
Auburn
GK
Sr.
Second Team
Sam Bauder
Hoover
F
Jr.
Patrick Guffey
Oak Mountain
F
Jr.
Anthony Lucas
Collinsville
F
So.
Lando Nichols
Chelsea
F
Sr.
Kam Simms
McGill-Toolen
F
Sr.
Timo Van Der Linden
Scottsboro
F
Jr.
Jack Bapst
John Carroll
MF
Sr.
Rasheed Bolaji
Enterprise
MF
Sr.
Jacob Horner
Thomasville
MF
So.
Daniel Kutsch
Altamont
MF
So.
Andrew Messier
Chelsea
MF
Jr.
Sam Rysedorph
Mountain Brook
MF
Jr.
Maicol Torres
Stanhope Elmore
MF
Sr.
Spencer Barnard
Southside Gadsden
D
Sr.
Charles Bridges
McGill-Toolen
D
Jr.
Mac Douglas
Bayside Academy
D
Sr.
Dennis Marrs
Sylacauga
D
Sr.
Andre Mazariegos
Enterprise
D
Sr.
Trey Parker
St. Pauls
D
So.
Tyrus Williams
Florence
D
Sr.
Will Blake
McGill-Toolen
GK
Sr.
Ben Colebaugh
Huntsville
GK
Sr.
Max Rudolph
Hoover
GK
Sr.
2017
First Team
Cole Grogan
Sylacauga
F
Sr.
Evan McPherson
Fort Payne
F
Jr.
Jose Moreno
Tanner
F
Sr.
Brooks Rice
Spain Park
F
Jr.
Jackson Barber
Daphne
M
Sr.
Clayton Bowden
Vestavia Hills
M
Sr.
Marcos Cortes
Stanhope Elmore
M
Jr.
Kennedy Davis
Oak Mountain
M
Sr.
Ethan Harradine
Mountain Brook
M
Jr.
Jack Wilson
Westminster Oak Mountain
M
Sr.
Ethan Acton
Oak Mountain
D
Jr.
Chris Cory
Daphne
D
Sr.
Wolls Jocelyn
Guntersville
D
Sr.
Connor Johnston
Vestavia Hills
D
Sr.
Noah Lunsford
Chelsea
D
Jr.
Armand Whitt
Clay-Chalkville
D
Sr.
Will Dobbins
Baldwin County
K
Jr.
Seth Torman
Pelham
K
Sr.
Second Team
David Eduardo Garcia
Baldwin County
F
Fr.
Jackson Murphy
Oak Mountain
F
Jr.
Will Parent
Alma Bryant
F
Sr.
David Pizano
Tanner
F
Jr.
Clay Holstad
Oak Mountain
M
Jr.
Chad Jeter
Oak Mountain
M
Sr.
Stanford Massie
Homewood
M
Jr.
Coulton Owens
Madison County
M
Jr.
Jonathan Reyes
Leeds
M
Sr.
Irvin Rodriguez
Pelham
M
So.
Chris Stewart
Baldwin County
D
Jr.
Tanner Bell
Sparkman
D
Sr.
Duncan Blair
James Clemens
D
Jr.
Liam Condone
Spain Park
D
Sr.
Eli Sellers
Mountain Brook
D
Jr.
Davis Peterson
Vestavia Hills
D
Jr.
Nick Adams
Thompson
K
Sr.
Drew Kelly
Grissom
K
Sr.
2016
First Team
Gui Albuquerque
Cullman
M
Sr.
Kennedy Davis
Oak Mountain
M
Jr.
Hunter Holstad
Oak Mountain
M
Sr.
Vince Narvaez
Helena
M
Jr.
Miguel Tizapa
Cullman
M
So.
Josh Brower
Briarwood
F
Sr.
Evan McPherson
Fort Payne
F
So.
Jose Moreno
Tanner
F
Sr.
Isaac Rodriguez
Cullman
F
So.
Jacob Sellers
St. John Paul II
F
Sr.
Alan Williams
McGill-Toolen
F
Sr.
J.J. Williams
Alabama Christian
F
Sr.
Anthony Spafford
McGill-Toolen
D
Sr.
Parker Sturm
Spain Park
D
Sr.
Christian Thomason
Oak Mountain
D
Sr.
Ryan Dearman
Oak Mountain
K
Sr.
Seth Torman
Pelham
K
Jr.
Second Team
Jackson Barber
Daphne
M
Jr.
Noah Harrelson
St. Pauls
M
Jr.
Garren Hayes
Grissom
M
Jr.
Austin Pack
Indian Springs
M
Sr.
Kai Pham
James Clemens
M
Sr.
Rakim Ali
Indian Springs
M
Sr.
Ben Walker
Cullman
F
Sr.
Jeremy Hughes
Helena
F
Sr.
Yeltsin Canales
Helena
F
Sr.
Chris Cory
Daphne
D
Jr.
Dawson Jellenc
Bayside Academy
D
Jr.
Drew Dixon
McGill-Toolen
D
Sr.
Caleb Jones
Grissom
D
Sr.
Saahil Katyal
Randolph
D
Sr.
Connor Smelser
Huntsville
D
Sr.
Kyle Tedford
Hoover
D
Sr.
Chandler Thomason
Oak Mountain
D
Sr.
Braxton Wright
Sparkman
D
Sr.
Alex Gamble
Thompson
K
Sr.
Boe Santos
Randolph
K
Jr.
Great Moments in Alabama High School Sports History
The fewest points scored in a tournament game is five by Mortimer Jordan in their 17-5 loss to Goodwater in the first round of 1932.