News

    AHSFHS.org strives to provide the most accurate information possible. If you can assist in completing missing information, join us in the forums or email dparker@ahsfhs.org.


Search Site


Alabama High School Coaches









 


  Below is a list of some of the greatest coaches for each sport in the history of high school sports in Alabama. The list includes coaches which have distinguished careers.
 

By Sport

All Sports
Basketball
Girls Basketball
Baseball
Softball
Volleyball
Boys Soccer
Girls Soccer

 Coach   Teams   Years 
Denise Ainsworth Alabama Christian1989-2008

Ricky Allen Brewer1986-2015

Sherry Ammons Huntsville1973-1999

Jason Anderson Shoals Christian2002-2016

Larry Andrews Baker1968-2002

Mark Armstrong Cornerstone Christian2005-2012

Nolan Atkins Sweet Water, Thomasville, Sumter Academy, Patriciam Academy1966-1997

Ricky Austin Spring Garden1996-2016

Willie Averett Monroe County Training, J.F. Shields1956-1986

George Baker Carver Gadsden, Emma Sansom1965-2001

Alan Baker T.R. Miller1978-2005

Patricia Ball Dothan1995-2016

Jami Barlow Clarke Prep2004-2008

Iola Baylor Brighton, Banks1979-1990

Ronnie Baynes Banks, Selma, Alabama School Deaf, Tallassee, Mountain Brook1968-1999

Nancy Becker John Carroll, Vestavia Hills1965-2007

Emanuel Bell Wenonah1996-2016

Joe Belyeu Goodwater, Central Coosa1983-2014

Bill Benson New Hope1978-2005

David Bethea Montgomery Academy1979-2017

Mary Birdwell Hoover

Gloria Birmingham Grissom1972-1996

Andy Blackston Madison Academy2006-2016

John Blane Woodlawn1926-1962

William Booth Hartselle1987-2016

Wayne Bowling Danville1963-2000

Fran Braasch Vestavia Hills1983-2006

Scott Brenizer Tuscaloosa Academy1974-2007

Cristie Brothers Geraldine1997-2016

Rosemary Brown Good Hope1978-2016

Jim Brown Briarwood1993-2016

Jim Brown Hoover1989-2014

W.H. Cap Brown Parker1960-1996

Robert Burdette South Lamar, Homewood, Calera1987-2014

Donna Burke Hoover1994-2011

Heath Burns Dora, Parrish, Cordova2007-2016

Dan Camp Glenwood School1974-1984

Anita Campbell Gaston1987-1993

Bobby Carr Edgewood Academy2000-2016

Dusty Carter Paint Rock Valley, Scottsboro1936-1975

Richard Carter Valley, Lanett1975-2017

Kent Chambers Bob Jones1986-2016

Michael Chase Mountain Brook, Clay-Chalkville, Spain Park1998-2016

Jill Clark Catholic Montgomery, Montgomery Academy1983-2011

David Clark Jacksonville1993-2016

Jayne Clem 1987-1996

Mike Cochran Fyffe1984-2012

Kenny Coffey Mount Hope, Lawrence County1982-2016

Susan Cook Homewood1976-2003

Paul Cooley Pisgah, Scottsboro1955-1981

Ida Corbett Rebecca Comer, Barbour County, Clio, Clayton1977-1992

Frances Crapet John Carroll1986-2013

Edward Daniel Lincoln Marion, Francis Marion1962-1987

Bobby Daniels Winston County, Berry, Curry, Arab, Walker1985-2016

Larry Davidson Walter Wellborn, Oxford1980-2005

Van Deerman Locust Fork, Jacksonville1959-1984

Becky Dickinson McGill-Toolen1968-1999

David DiPiazza John Carroll2001-2016

L.D. Dobbins Southside Gadsden, Collinsville1960-1991

Jack Doss Hayes, Butler, J.O. Johnson1980-2016

Jerry Dugan Hazel Green, Lee Huntsville1961-1998

Billy Duncan Pisgah1998-2016

Sammy Dunn Vestavia Hills1977-2004

Greg Echols Mountain Brook1982-2016

Jerome Elliott Hillcrest, Sipsey Valley1989-2016

Carey Ellison Pisgah1996-2016

Phil English Huffman, Hewitt-Trussville1971-1993

John Esslinger Scottsboro1991-2010

Thomas Esslinger Homewood-2016

Mike Estes Hokes Bluff1974-2008

Joseph Evans Keith1970-1987

Tim Fanning Glenwood School2003-2016

Moses Finch Sumter County, West End York1955-1984

James Findley Holtville1983-1997

Rose Fiorella Ramsay1977-2002

Eddie Frost Bradshaw1966-1984

Pat Galle UMS-Wright1972-2016

Frank Ray Garner Pleasant Home1954-1975

Steve Gaydosh Vestavia Hills1982-2013

Glendon Gibbs Brilliant1955-1972

Wanda Gilliland Hamilton1979-1996

Larry Ginn Alexandria1973-2007

Jimmy Golden Dothan1986-2005

Glen Graham Isabella1998-2016

Rick Grammer Vestavia Hills1979-2014

Larry Greene Austin, Tanner1983-2016

Bill Griffin Dora, Gardendale, Sumiton Christian1982-2016

George Hatchett Fairfield, Mortimer Jordan, Vestavia Hills1979-2016

Don Hackney Alabama School Deaf1976-2002

Betty Ham Andalusia1977-1991

Melissa Hammond Lexington1997-2016

LeVaughn Hanks Monroe County, Murphy, St. Pauls, Baker, Geneva1941-1977

Ned Harbuck Jackson1962-1985

Woodie Head Faith Academy1989-2016

Mike Henry Ashford,Eufaula, Headland 2000-2016

Glen Hicks North Sand Mountain1976-2003

Patricia Hicks Satsuma, UMS-Wright1977-2002

Kelli Hillier St. Pauls2001-2015

Devon Hind Berry, Hoover1978-2016

Libby Hoffman UMS-Wright, Bob Jones2001-2016

Eddie Holmes UMS-Wright1981-2002

James Holland Central Tuscaloosa1980-2011

Warren House Springville1990-2016

Estes Hudson Brilliant, Marion County and Perry County1940-1964

Nelson Hughes Sumter County Training, Livingston1959-1987

Sandy Hunter Weaver, Pleasant Valley1980-2002

Robyn Hutto Lawrence County1998-2016

Woodie Jackson Westside Marion, East Perry, Francis Marion, Selma1975-2016

Ronald Jackson Monroe County, Keith, T.R. Miller1984-2016

John Jarmon Mountain Brook1972-1993

Steve Jefferson Conecuh County Training, Carver Birmingham1963-1998

Joe Jones Austinville, Decatur, Austin1952-1983

Jerry Kelsoe Central Florence1970-1997

Dale Kemsel Evangel Christian Academy, Crenshaw Christian2005-2015

Noona Kennard Bradshaw1970-1998

Jana Killen Deshler1988-2016

Fannie King-Brown Murphy1995-2016

Jimmy Latta Locust Fork, Guntersville2001-2016

Rebecca Lee East Lawrence, Hatton1979-2003

Charles H. Lee Benjamin Russell1956-1976

Mike Leopard Hazel Green1979-1998

Tommy Lewis Gaylesville, Spring Garden, Cherokee County, Piedmont1985-2016

Dan Lewis A.L. Martin, Carver Montgomery, St. Jude1968-2005

Bubba Lewis Holtville, T. R. Miller, Jeff Davis1968-1990

Tonya Littleton Boaz1994-2014

Brant Llewellyn Lauderdale County1999-2016

Glynn Lott Macon Academy, Macon-East Academy1985-2016

Tanya Lybarger Hartselle1991-2016

Clarence Marble Immaculatta, O.S. Hill, Phylis Wheatley, Talladega County Central1963-1999

Louise Marbut Donoho1975-1992

April Marsh Coffee, Deshler, Hazel Green, Bob Jones2002-2016

Eugene Mason R.C. Hatch1968-2005

Brenda Mayes-Harris Muscle Shoals1988-2015

Jim McCain Wicksburg, Cottonwood1974-1988

J.B. McClendon Fayette County, Dothan, Hackleburg, Winfield, Hamilton, Scottsboro1938-1963

Connie McGuire Lexington1977-1991

Adrian McKinzey Tuscaloosa County1936-1976

Myra Miles Haleyville, Brooks, St. James, Coffee1984-2002

Tim Miller Jeff Davis, Bob Jones, Hazel Green2000-2016

Chuck Miller Alexandria, Talladega1962-1988

Earl Miller Houston County, G.W. Long1978-2005

Mark Mincher Sparkman, Huntsville1983-2012

Mark Mitchell Cedar Bluff, Piedmont

Mike Mitchell Mars Hill1982-2016

Alvin Moore Phillips, Carver Birmingham1974-2014

Joe Mooty Montgomery Academy1968-1990

Earl Morris Austinville, Decatur, Brewer1954-1996

Robert Mosely Ramsay2003-2010

William Murrell Athens Bible1971-2016

Ron Nelson Central Phenix City1983-2006

Guy OBrien Geraldine, Jackson County, Gadsden1930-1944

Jim Palmer Altamont

Dean Palmer Sparkman1996-2016

Johnny Patrick Sumter County1971-2004

Dusty Perdue Glenwood School2005-2016

Danny Petty J.O. Johnson, Hazel Green, Madison Academy, Bob Jones,James Clemens1981-2016

Rebecca Phillips West End Walnut Grove1977-1988

Jack Powell Florala, Eufaula1944-1965

Chad Prewett Escambia Academy, Faith Academy, Lee-Scott Academy2001-2014

Michael Pruitt Arab1995-2016

Creigh Purnell Kinston1953-1976

Walker Reynolds Demopolis Academy, West Alabama Prep1996-2005

Amelia Rhoades Kinston, Elba1972-2006

Tammy Richardson Pelham, Oak Mountain, Spanish Fort, St. Lukes1981-2015

Andy Robbins Mobile Christian, St. Pauls1985-2016

Donnie Roberts Red Bay1983-2016

Richard Robertson Woodson, Andalusia1968-2015

Donna Robinett Mountain Brook1993-

Pamela Robinson Benjamin Russell1992-2016

Thomas Rogers Butler1955-1972

Wendy Rucker Madison Academy1998-2016

Jerome Sanders J.F. Shields, Dozier, Luverne, Monroe County1989-2016

Wallace Sanders Union Hill, Brewer, Decatur1968-1999

Roosevelt Sanders R.R. Moton Tallassee, Bullock County, Druid, Central Tuscaloosa1962-1997

Tony Scarbrough Alba, Baker1983-2016

Ann Schilling Bayside Academy1987-2016

Willie Scoggins Hayes, Ramsay1962-2001

June Seals Clarke County, Bob Jones, Sparkman1977-2012

J.D. Shelwood Toulminville, LeFlore1966-1992

Nancy Shoquist St. Pauls, Murphy1982-2016

Joe Shults Hatton, Fairview1951-1971

Julie Sinclair Montgomery Academy1979-2016

Larry Sinyard Lauderdale County1979-1999

Lloyd Skoda Faith Academy, Daphne1973-2013

Shannon Sloan Albertville1955-1991

Karl Smeltzer St. James2000-2012

Mike Smith Decatur1976-2005

Barbara Snider Erwin1981-1998

Steve Sparks Fort Payne2000-2016

Diane Staley Grissom1991-2012

Tony Stallworth Brantley1989-2005

Michael Stamps Waterloo1989-2008

Ronnie Stapler Grissom, Guntersville, Westminster Christian1974-2016

Robert Starr Hoover, Spain Park1998-2016

C.B. Strickland Skyline, Section, Geraldine1956-1972

Buddy Sumner West End Christian, Wilcox Academy, American Christian1972-2016

Scott Suttles Akron, Holy Spirit, Hillcrest Tuscaloosa1999-2016

Tom Tarleton Tuscaloosa1960-1976

Jim Tate St. Pauls1978-2016

Gene Taylor Weaver, Lineville, Ohatchee, Cherokee County, Walter Wellborn1984-2005

Alan Thacker Douglas1990-2015

Frank Tolbert Drake, Auburn1969-2016

Ernest Tucker Phillips Birmingham1924-1943

Jack Tucker Hanceville, Russellville1953-1988

Jan Vaughn Auburn, Catholic

Percy Vines Corner1925-1968

Lissa Walker Vestavia Hills, Hueytown1995-2016

Barry Walker Briarwood1987-2003

Ray Walker Grissom1975-2000

Ricky Ward Lakeside, Abbeville Christian1985-2016

Reggie Ware Midfield2004-2012

Earnest Washington Tuskegee Institute, B.T. Washington1965-1993

Eugene Weatherly Hatcher, Cobb Avenue, Anniston1953-1974

Butch Weaver Butler, Johnson, Madison Academy, Lee Huntsville1980-2016

Wanda Weeks Enterprise1977-2004

Jerry Weems Jacksonville, Cleburne County, Dadeville, Clay County1971-2012

Dale Welsh Spring Garden, Cherokee County1971-2000

Tammy West Cold Springs1992-2016

Randy White Athens1987-2003

Raymond White Louisville, Barbour County1975-2016

Ken Whittle Trinity1980-2016

Tanya Wigley-Broadway Grissom1996-2016

Pam Wilkins Addison2003-2015

Steve Williams Headland1969-1987

Mike Willis Brooks1980-2011

Ray Woodard Indian Springs1965-1997

John Woody LaFayette1987-2011

Bobby Wright Central Phenix City1989-2016

Glenda Wright Hazel Green, Walker1970-2015

Bryan Yates Daviston, New Site1956-1982

Bailey Yelding Baldwin County Training, Fairhope1965-1991

Bart Young Ranburne1993-2011




Some records may be incomplete. We have chosen to publish this information in hopes our visitors will participate in assisting us to complete every school.
Join us in the forums to submit corrections and new information or email us at dparker@ahsfhs.org



Great Moments in Alabama High School Sports History

The fewest points scored in a tournament game is five by Mortimer Jordan in their 17-5 loss to Goodwater in the first round of 1932.